Dwa powody, dla których warto poznać język SQL
Łatwy do nauki
Structured Query Language lub najczęściej znany jako SQL służy do pobierania, zarządzania i uzyskiwania dostępu do danych znajdujących się w bazach danych za pomocą prostych zapytań. Zapytania te można łatwo zrozumieć, ponieważ są dość podobne do języka angielskiego. Na przykład, jeśli musisz utworzyć tabelę o nazwie Studenci, musisz napisać zapytanie w następujący sposób:
CREATE TABLE STUDENTS;
Tutaj, jeśli zauważysz, użyliśmy słów kluczowych SQL CREATE i TABLE do stworzenia prostej tabeli. Pokazuje to, że SQL jest świetnym początkiem do przygody z programowaniem, ponieważ kiedy zaczynasz rozumieć, jak działa komputer, bardzo łatwo jest nauczyć się struktury nowych języków programowania, takich jak Java, Python, Golang itp. Kiedy już opanujesz pisanie zapytań SQL, zrozumiesz, jak można łączyć proste zapytania w celu manipulowania danymi. Szkolenie SQL pozwoli Ci nie tylko manipulować danymi, ale będziesz mógł również rozwijać własne projekty i łączyć je z bazą danych, uruchamiać projekty Machine Learning, a także korzystać z SQL na różnych platformach.
Przetwarzanie dużych zbiorów danych
W rzeczywistych aplikacjach często widzimy codziennie generowane duże ilości danych. Jak myślisz, jak możemy obsłużyć te dane? Cóż, pierwszą myślą, która przychodzi nam do głowy, jest użycie arkuszy kalkulacyjnych. Ale problem z arkuszami kalkulacyjnymi polega na tym, że można ich używać tylko do zarządzania małymi i średnimi pulami danych. Aby obsłużyć duże pule danych, potrzebujesz rozwiązania o większej wydajności. Tutaj, aby rozwiązać nasze problemy z dużymi zbiorami danych bardzo dobrze sprawuje się SQL. SQL może z łatwością obsługiwać pule danych o dowolnej wielkości. Często bazy danych w nowoczesnych aplikacjach wielkością przekraczają wielkość dysków w komputerach stacjonarnych. W tabelach baz danych posiadamy miliardy rekordów. Niemożliwe jest przetwarzanie tak dużych ilości danych w arkuszach kalkulacyjnych. Arkusze kalkulacyjne posiadają nie tylko ograniczenia w liczbie przetwarzanych rekordów ale również w sposobie ich przetwarzania. W excelu możemy przetwarzać jednocześnie jedną tabelę tj. kilka kolumn oraz powiedzmy milion rekordów. Baza danych często składa się z setek tabel. Powiązanie ich ze sobą oraz wyciągnięcie informacji z takich danych możliwe jest tylko przy użyciu języka SQL. Korzystanie z baz danych i języka SQL nie skutkuje całkowitym zarzuceniem pracy z narzędziami arkuszy kalkulacyjnych takich jak np. excel. Wynik zapytania napisanego w SQL można wyeksportować do formatu arkuszu kalkulacyjnego oraz przetworzyć go finalnie w sposób jaki jest nam wygodny. Taki sposób prezentacji danych jest zrozumiały nie tylko dla osób znających bazy danych, ale przede wszystkim dla tych którzy go nie znają. Dzięki temu osoba znająca język SQL zyskuje nowe możliwości o przetwarzanie i przeglądanie dużych zbiorów danych.