Po co są klamki ppoż?

Na pewno każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wiele różnych niebezpieczeństw. Szczególnie jeśli chodzi o żywioły. Do bardzo poważnych, można zaliczyć oczywiście ogień. Jeśli nie jesteśmy w stanie go w żaden sposób kontrolować, to możemy być pewni, że stanowi on poważne zagrożenie życia lub zdrowia dla ludzi. Nie powinno się z żaden sposób go lekceważyć. Warto dodać, iż w ogóle nie powinniśmy bagatelizować zabezpieczeń, które są związane z ochroną przeciwpożarową. Dzięki temu, że wykorzystamy różnego rodzaju urządzenia lub instalacje ppoż., pozwoli to uniknąć lub ograniczyć dane niebezpieczeństwo. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym i jakie są systemy przeciwpożarowe. Zatem, jeśli kogoś interesuje ta tematyka lub szuka informacji na ten temat, warto, aby takie osoby zapoznały się z treścią tekstu.

Czym jest i jakie są rodzaje systemów przeciwpożarowych?

Z pewnością wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym tak naprawdę są systemy. Dlatego na samym początku warto zaznaczyć, iż jest to nic innego jak pewnego rodzaju zestaw połączonych ze sobą elementów, które razem osiągają jakiś określony cel. Dlatego też, system przeciwpożarowy oznacza zespół elementów, których oczywiście wspólnym celem jest nic innego jak zapobieganie powstawaniu lub rozprzestrzenianiu się ognia. Warto dodać, iż w działaniu takich systemów ważne są nawet drobne szczegóły.

Ważnym elementem jest to, iż taki system ochrony przeciwpożarowej obejmuje dwa typy ochrony przeciwpożarowej: aktywne systemy oraz bierne systemy. Te z kolei można podzielić na odrębne systemy przeciwpożarowe:

  • System sygnalizacji pożaru (SSP, SAP);
  • System detekcji gazów toksycznych i wybuchowych;
  • System usuwania dymu;
  • Alarm głosowy (ostrzegawczy).

Warto dodać, iż warto zamontować w niektórych pomieszczeniach drzwi przeciwpożarowe, a co za tym idzie, powinny być także klamki ppoż. Nie wszyscy wiedzą, ale muszą być one wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów. Dodatkowo powinny być one trwałe i bardzo odporne na różnego rodzaju zarysowania, a także intensywne użytkowanie materiałów. Ważne jest także to, aby takie klamki nie były podatne na działanie wysokiej temperatury. Dzięki czemu, będziemy mieli pewność, że nasza ewentualna ewakuacja będzie bezpieczna. Najczęściej można ją spotkać w pomieszczeniach takich jak: sale kinowe, magazyny, czy też hale produkcyjne.

Tego typu klamki można kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Ważne, aby był to znany producent. Wtedy będziemy mieli pewność, że będzie ona spełniała swoją funkcję, tak jak należy. Można ją montować w drzwiach różnych producentów, co oczywiście jest ich zaletą. Poza tym, ważne jest to, aby klamka ta bardzo dobrze leżała w dłoni i była ergonomiczna. Musi umożliwiać szybkie otwarcie drzwi.