Meble fornirowane – renowacja krok po kroku!

Meble fornirowane, czyli takie, w których rolę okleiny pełni naturalny cienki arkusz drewna, cieszą się dużą popularnością. Nie sposób się temu dziwić – zazwyczaj stanowią one ciekawą i zarazem tańszą alternatywę dla mebli wykonanych np. z litego drewna. Niemniej jednak one także narażone są na działanie czynników zewnętrznych oraz upływu czasu, które mogą niekorzystnie oddziaływać na ich stan. Jak zadbać o odnawianie forniru?

Krok 1: Przygotowanie mebla

Tak jak w przypadku wszystkich prac meblarskich, tak samo wówczas, gdy chodzi o odnawianie forniru, działania powinniśmy zacząć od przygotowania mebla. Przed przystąpieniem do pracy zastanówmy się, czy wszystkie produkty oraz narzędzia mamy pod ręką. Jeśli tak, możemy przystąpić do pozbycia się starej okleiny – w tym celu należy ją delikatnie podważyć i zerwać.

Krok 2: Szpachlowanie i przyklejanie nowej okleiny

Pozbawiony starej okleiny mebel pozwoli nam zauważyć, w których miejscach pojawiają się ubytki. Należy je zaszpachlować, sięgając w tym celu po produkty, których formuła powstała z myślą o drewnie. Po jej nałożeniu szlifujemy powierzchnie mebla tak, aby była gładka i miała jednolitą strukturę.
Następnie odmierzamy potrzebne nam fragmenty nowej okleiny i naniesienia specjalnego kleju.

Jeśli chodzi o meble fornirowane renowacja tego typu wyposażenia nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Dobrą praktyką jest rozpoczęcie pracy, od oklejania najpierw blatów, a następnie boków i nóg mebla. Używajmy w tym celu jedynie specjalistycznego kleju i starajmy się zadbać o maksymalną precyzję – możliwości korekty są ograniczone. Gdy okleina znajdzie się już na powierzchni mebla, pozostaje nam usunąć powstałe pod nią pęcherzyki powietrza – np. za pomocą drewnianego klocka.

Krok 3: Lakierowanie mebla

Jeśli chodzi o odnawianie forniru, proces ten nie kończy się na przyklejeniu nowej okleiny. Meble należy jeszcze poddać lakierowaniu – w ten sposób przedłużymy trwałość naszej pracy, a także podkreślimy walory estetyczne mebla. Wybór odpowiedniego lakieru do drewna pozwoli nam również chronić strukturę przedmiotu przed uszkodzeniami mechanicznymi, także tymi, które wynikają z jego codziennego użytkowania.