Energooszczędny dom – jak obniżyć rachunki za prąd?

Ceny energii elektrycznej rosną z roku na rok. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na dom energooszczędny. Jest to rozwiązanie, które pozwala nam zmniejszyć zapotrzebowanie na prąd m.in. przez odpowiednią bryłę budynku, pozbawioną mostków termicznych czy zastosowanie nowoczesnych technologii. Warto jednak pamiętać, że energooszczędny dom to także urządzenia AGD, które umożliwiają nam obniżenie zużycia energii. O jakich urządzeniach mowa?

Energooszczędny dom, czyli jaki?

Tym mianem określa się najczęściej dom, którego zużycie energii nie przekracza w ciągu roku 70 kwh/m2. Na energooszczędny dom składa się m.in. odpowiednia izolacja ścian, podłóg, dachu, okien oraz drzwi. Ponadto wykorzystuje się tu często rozwiązania, które dodatkowo dostarczają energię, a więc kolektory słoneczne, fotowoltaikę, pompy ciepła czy biogazownie. Można więc powiedzieć, że fundamentem energooszczędnego budynku jest z jednej strony zabezpieczenie go przed stratami ciepła, a z drugiej dodatkowe pozyskiwanie energii.

Trzeba jednak pamiętać, że na zużycie energii ogromny wpływ mają także sprzęty codziennego użytku, takie jak lodówki czy pralki. Wówczas najlepiej postawić na energooszczędne AGD, czyli nie tylko takie, które posiada wysokie klasy energetyczne (tj. klasy A oraz B), ale także dodatkowe tryby EKO czy funkcje, które jeszcze bardziej obniżają zużycie prądu, a także wody czy detergentów.

Energooszczędne AGD – na jakie sprzęty warto postawić?

Gdy mówimy o oszczędności energii, musimy w pierwszej kolejności pomyśleć o sprzętach, których używamy najczęściej. Będą to więc przede wszystkim energooszczędne lodówki oraz energooszczędne pralki o klasach A, B i C. O niskim zużyciu prądu w ich przypadku informują etykiety efektywności energetycznej. Jeszcze nie tak dawno mogliśmy spotkać w sklepach urządzenia z etykietami A+ czy A+++. Jednak od 2021 roku najwyższą klasą energetyczną jest A. I to właśnie takie rozwiązania powinny nas interesować najbardziej. W większości modeli znajdziemy informacje o zużyciu energii na 100 cykli. Z kolei w przypadku lodówek podane jest roczne zużycie, z racji iż działają one praktycznie przez cały rok, 24 godziny na dobę.

Poza pralkami i lodówkami coraz częściej wybieramy również zmywarki energooszczędne. Ich wielką zaletą oprócz niższego poboru energii jest również mniejsze zużycie wody w porównaniu z ręcznym zmywaniem.

Nowoczesne technologie na straży energooszczędności

Współczesne urządzenia wyposażone są w nowoczesne technologie, które mają dodatkowo ograniczyć wykorzystanie energii elektrycznej. Energooszczędne lodówki, jak np. modele marki Samsung Bespoke RB38C7B6AB1 czy Bespoke RB38A7CGTS9, coraz częściej występują w wersji smart – z wbudowanym modułem Wi-Fi. Umożliwia nam on nie tylko zdalne zarządzanie lodówką za pomocą dedykowanej aplikacji SmartThings*, ale także monitorowanie zużycia prądu. Ponadto niektóre modele posiadają specjalny tryb AI Energy Mode**, po którego włączeniu możemy zoptymalizować zużycie energii. Istnieje też możliwość ustawienia automatycznego uruchamiania się trybu po przekroczeniu określonego przez nas limitu zużycia prądu. W przypadku wybranych lodówek Samsung możemy w ten sposób zaoszczędzić nawet do 15%*** energii w skali roku.

Energooszczędne pralki w klasie energetycznej A, takie jak WW90T986ASH, również wyposażone są w nowoczesne technologie, wspierające oszczędzanie. Wiele modeli Samsung wykorzystuje rozwiązanie AI Ecobubble™****, które polega na tworzeniu aktywnej piany, skutecznie usuwającej plamy nawet w niskich temperaturach. Dzięki temu nie musimy zużywać dodatkowej energii na ogrzewanie wody.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska

* Aplikacja SmartThings dostępna na urządzeniach z systemem operacyjnym Android i iOS (Android OS 9↑, iOS 14↑). Wymagane połączenie z siecią Wi-Fi i konto Samsung. Wszystkie zarządzane urządzenia muszą być zarejestrowane w aplikacji SmartThings. Na kompatybilnych produktach i/lub na ich opakowaniach znajduje się logo „Works with SmartThings”. Dotyczy wybranych urządzeń.

** Tryb AI Energy Mode może różnić się w zależności od kraju, regionu lub urządzenia. Za pomocą tego trybu można przełączyć wszystkie kompatybilne inteligentne urządzenia w tryb oszczędzania energii automatycznie lub wtedy, gdy szacowany miesięczny rachunek za energię elektryczną przekroczy ustaloną wartość (na przykładzie lodówki: optymalizacja prędkości i pracy sprężarki oraz dostosowanie temperatury zamrażarki). Zużycie energii i szacowany koszt wyświetlane w SmartThings Energy mogą różnić się od rzeczywistego zużycia i kosztów. Dotyczy wybranych urządzeń.

Lista kompatybilnych urządzeń dostępna na stronie: https://www.samsung.com/pl/support/mobile-devices/jakie-urzadzenia-sa-kompatybilne-ze-smartthings/.

*** Wyniki testu są oparte na porównaniu zużycia energii przez urządzenie przy użyciu trybu AI Energy i bez korzystania z trybu AI Energy; uruchamianego przez aplikację SmartThings. Podane wartości mają wartość szacunkową. Wyniki mogą się różnić w zależności od warunków i sposobów użytkowania. Dotyczy wybranych urządzeń.

**** AI EcoBubble™ działa tylko na określonych programach, w tym Bawełna, Syntetyczne, AI Wash z załadunkiem mniejszym niż 2 kg.