Od czego zacząć wiosenne porządki w ogródku?

Wiosna stanowi wspaniały czas dla właścicieli ogródków, ponieważ na przestrzeni tygodni rośliny rozpoczną rozkwit, a otoczenie zazieleni się, zaś temperatury coraz częściej sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. W marcu i kwietniu, gdy nie istnieje już groźba poważnych przymrozków, nadchodzi czas na uporządkowanie ogrodu po zimie. Od czego zacząć?

Zdjęcie zimowych osłon z roślin

Niektóre rośliny ogrodowe w trakcie zimy wymagają osłony chroniącej przed mrozem i wiatrem. Kiedy pogoda zaczyna się poprawiać, nadchodzi moment zdjęcia tych osłon. Nie warto zwlekać, ponieważ ich obecność może opóźnić proces wegetacji. Osłony należy zdejmować ostrożnie, aby nie uszkodzić pojawiających się już listków i pędów. Najlepiej wybrać pochmurny i bezwietrzny dzień – silne podmuchy i ostre słońce źle wpływają na młode listki.

Porządkowanie trawnika

Wiosną i latem, a także wczesną jesienią zielony trawnik powinien cieszyć oczy właścicieli ogrodu. Aby tak się stało, wczesną wiosną należy go uporządkować. Grabienie zbitych martwych źdźbeł trawy i innych resztek roślin przygnanych przez wiatr to dość żmudna czynność, ale niezwykle istotna. Co kilka lat zimowe porządkowanie trawnika warto poprzedzić zabiegiem wertykulacji. Wiosna to również – obok jesieni – świetny moment na zakładanie trawnika poprzez wysiew. W takim przypadku niezbędne są prace przygotowawcze dotyczące podłoża, a najlepszy wybór stanowią nasiona trawy samozagęszczającej.

Przycinanie drzewek i krzewów

Krzewy ozdobne, owocowe oraz żywopłoty wymagają regularnego przycinania, które odbywa się najczęściej wiosną. Usunięcie martwych, wysuszonych bądź zainfekowanych gałęzi pozwoli lepiej rozwijać się tegorocznym pędom, dając im lepszy dostęp do promieni słońca. Ponadto dzięki przycinaniu krzewy lepiej kwitną i owocują. Podobnych zabiegów potrzebują drzewa – suche i połamane gałęzie nadają się do usunięcia.

Nawożenie gleby

Niektóre rośliny ogrodowe do prawidłowego wzrostu wymagają stosowania nawozów. Ten proces również przeprowadza się wiosną, bo właśnie w okresie wegetacji podłoże powinno stać się zasobne w cenne mikroelementy, co zapewni roślinom lepszy wzrost, a nawet ochroni je przed chorobami. Szczegóły na temat odpowiedniego doboru preparatów można znaleźć na stronie Lovethegarden.com.