Artystyczne zdjęcia kwiatów – jak fotografować kwitnące skarby? Poznaj 3 cenne wskazówki

Natura to niezwykle wdzięczny temat, jeśli chodzi o hobby, jakim jest fotografia. Artystyczne zdjęcia kwiatów nie stanowią tutaj wyjątku – od wiosny do późnej jesieni możemy starać się uchwycić je w naturalnym środowisku. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby uwieczniać na zdjęciach wyszukane kompozycje florystyczne. O czym warto pamiętać?

Dobry plan to podstawa

Artystyczne zdjęcia kwiatów, tak jak każdy inny rodzaj fotografii, w większości przypadków wymagają dobrego planu. Oczywiście nie oznacza to, że spontaniczny wypad na spacer, w trakcie którego postanowimy zrobić kilka zdjęć, jest z góry skazany na porażkę. Warto jednak wcześniej zastanowić się, jakie efekty chcemy uzyskać. Czy fotografować będziemy wybrane gatunki roślin? Będą to pojedyncze sztuki czy ich duże skupiska? A może zależy nam na uchwyceniu drobnych kropel rosy na delikatnych płatkach? Możliwości jest naprawdę wiele, a im lepiej się przygotujemy, tym lepsze efekty mamy szansę uzyskać!

Odpowiedni sprzęt i technika

W dobie dzisiejszej technologii nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysokiej jakości zdjęcia wykonywać za pomocą smartfona. Jeśli jednak zależy nam na profesjonalnych efektach, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po aparat cyfrowy. Pomocna może okazać się funkcja makro, dzięki której uchwycimy najdrobniejsze detale. Popularne lustrzanki i metoda pełnoklatkowa pozwolą nam również wykonać artystyczne zdjęcia kwiatów z przyjemnie rozmytym tłem i w plastycznej kolorystyce. Tak naprawdę sposób, w jaki fotografia artystyczna kwiaty ukazuje, zależy wyłącznie… od fotografa. Warto więc eksperymentować, zarówno z przesłoną, techniką, jak i perspektywą!

Moc kwiatowych inspiracji

W temacie, jakim jest fotografia artystyczna kwiaty pełnią istotną rolę. Nic w tym dziwnego – ich delikatne piękno, kolory i możliwość różnorodnego uchwycenia w kadrze stały się inspiracją dla wielu profesjonalnych fotografów. Niezależnie od tego, czy fotografujemy kwiaty w naturze czy staramy się uchwycić piękno misternie skomponowanych bukietów – warto podejść do tego zadania kreatywnie. W sieci znajdziemy wiele inspiracji, pomysłów na nowe zdjęcia możemy poszukać w galeriach znanych fotografów, na grupach hobbistycznych czy forach, gdzie amatorzy publikują wykonane przez siebie artystyczne zdjęcia kwiatów.