Żywy las w słoiku

Wielu z nas, mieszkających w niewielkim mieszkaniu w centrum miasta, marzy o tym, by mieć wokół siebie dużo zielonej przestrzeni. Nie zawsze jest to możliwe, więc najbardziej kreatywni poszukują ciekawych rozwiązań, jak sprawić, by mieć prawdziwy las blisko siebie. Rozwiązaniem zadowalającym, minimalistycznym i nietrudnym do wykonania jest żywy las w słoiku. Nie potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu botaniki, by zorganizować sobie nieco zieleni w domu, a zatem, las w słoiku co potrzebne?

Żywy las w słoiku: pierwsze kroki

Nie ukrywajmy, że jeśli ktoś ma doświadczenie w hodowli roślin, może mu być nieco łatwiej, aczkolwiek z drugiej strony las w szkle diy to nowinka. Wciąż uczymy się, jak wykonać taką ozdobę i potrzebne są nieco inne umiejętności. Pierwsze zakupy to oczywiście nie tylko same rośliny. Trzeba mieć specjalistyczny węgiel aktywowany do kwiatów i coś do wyłożenia dna. W przypadku podłoża jedni decydują się na małe kamyki (bardzo elegancko wyglądają zwykłe białe otoczaki), a inni na żwir. Ważną warstwę stanowi wspomniany już węgiel aktywny. Jest on odpowiedzialny za filtrowanie. Dzięki niemu rośliny nie zgniją, nie będą się namnażały szkodliwe dla mikro ekosystemu bakterie, a przy tym dba o redukcję nieprzyjemnych zapachów. Taki węgiel można kupić w aptece, bądź w większych ilościach w dobrych sklepach ogrodniczych. Ze względu na popularność zieleni zamykanej w szkle, wielu sprzedawców ma w swojej ofercie półprodukty. Kolejnym zakupem jest rzecz jasna słoik. To, jakiej będzie wielkości, zależy już wyłącznie od projektanta i przestrzeni w miejscu, gdzie taka ozdoba docelowo będzie stała. Ponieważ żywy las w słoiku świetnie nadaje się na prezent, to odpowiedni słoik i jego elementy dekoracyjne, można dobrać do gustu obdarowanej osoby.

Żywy las w słoiku: o roślinności słów kilka

Ten akapit pomoże ci znaleźć odpowiedź na pytanie: las w szkle jakie rośliny. O dziwo sukulenty w słoiku to nie jedyne słuszne rozwiązanie. Jest oczywiście dobre, bo wymaga najmniej troski, ale jest sporo innych roślin, jakie można wykorzystać do swojego projektu. Można podzielić na dwa główne podtypy aranżacyjne: słoik otwarty i słoik zamknięty. A zatem, kompozycje kwiatowe w szkle jak zrobić?

1. Kompozycje w słoiku otwartym
Tu raczej lepsze będą sukulenty: kaktusy i aloes, te rośliny potrzebują ciepła i suchego powietrza. Organizujemy dla nich odpowiednią przestrzeń także przez podłoże oraz dodatkowe elementy ozdobne w postaci kamieni w kolorze beżowym i białym.

2. Kompozycje w słoiku zamkniętym
Ta forma sprawdzi się lepiej w przypadku roślin wymagających większej wilgoci. Można tu stworzyć ogród z kwitnącymi kwiatami, o dziwo są to rewelacyjne warunki dla storczyków, uchodzących za rośliny trudne w utrzymaniu. Natomiast by stworzyć żywy las w słoiku potrzebować będziemy różnego rodzaju mchów i paprotek, a także niskie rośliny charakterystyczne dla leśnej ściółki i runa. Można też pójść w stronę roślinności orientalnej i postawić na pilee, trzykrotki i peperomie.