Jak ochronić taras przed słońcem i deszczem?

Ogród, taras, balkon to świetne miejsce na odpoczynek na świeżym powietrzu czy spotkania z rodziną, przyjaciółmi. Wiosną czy latem na tarasie spędzać można całe dnie, są jednak takie sytuacje, kiedy korzystanie z niego jest niemożliwe lub utrudnione. Za tę sytuację odpowiadają warunki atmosferyczne takie jak wiatr, deszcz, zbyt intensywne słońce. Urządzając ogród czy taras, warto więc przemyśleć, jak się przed nimi chronić. Sposobów jest kilka, a tym najpopularniejszym jest altana. Zobacz, co warto o niej wiedzieć.

Czym są altany ogrodowe?

Altany ogrodowe to lekkie budowle stawiane w ogrodzie na tarasie. Mogą mieć różne formy np. ażurową, drewnianą. W takim sklepie jak Miloo Home kupić można altanki w różnych rozmiarach i kształtach: okrągłe, kwadratowe, prostokątne. Poszczególne modele różnią się od siebie również kolorystyką. Najczęściej jednak do ogrodów i na tarasy zapraszane są altany w jasnych barwach: bieli, beżu, kości słoniowej, szarościach.

Bez względu jednak na wymiary i kształt altana ma jedno podstawowe zadanie: chronić przed deszczem, słońcem, wiatrem, czyli niekorzystnymi warunkami atmosferycznym. Dzięki niej na świeżym powietrzu można spędzać długie godziny, nawet kiedy pogoda ku temu nie sprzyja. Altana na tarasie ma również zapewnić bezpieczeństwo odpoczynku na zewnątrz. Dzięki niej chronieni będziemy przed promieniowaniem UV, które negatywnie wpływa na skórę i może powodować wiele jej chorób.

Jaką rolę pełnią altany ogrodowe?

Altany ogrodowe przede wszystkim pełnią rolę ochronną. Warto jednak pamiętać, że w Miloo Home odnajdziesz modele, które będą nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Dekorują one ogród/taras, dodadzą klimatu i stylu. Pod altaną znajdzie się też miejsce dla mebli wypoczynkowych: sofy, narożnika, stolika kawowego, leżaka. Postawić można pod nią też stół z krzesłami i grilla tworząc tym samym wygodną, komfortową kuchnię na świeżym powietrzu.

Jaka altana chroni taras przed słońcem?

Altana ogrodowa przede wszystkim powinna być wytrzymała i solidna. Idealnym wyborem będzie taka, której strukturę tworzą aluminiowe profile malowane proszkowo. Materiał ten jest bowiem odporny na wilgoć, rdzewienie, promieniowanie słoneczne. Ponadto jest solidny i stabilny, dzięki czemu chroni altanę przed przewróceniem się pod wpływem silniejszych podmuchów wiatru.

W altanie bardzo ważny jest również materiał, który zamocowany jest na profilach. Musi on być solidny, odporny na rozerwanie, uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenia, a także warunki atmosferyczne. Bardzo ważne jest również, aby tkanina była tą posiadającą Ultraviolet Protection Factor, czyli UPF. Dzięki temu będzie chronić przed słońcem i jego zgodnym działaniem. Warto pamiętać, że im wyższe jest UFP, tym większa jest ochrona, Aby altany ogrodowe zapewniały tą odpowiednią, musi mieć UFP minimum 25.

Jaką altanę kupić do ogrodu?

Altany ogrodowe muszą być dopasowane do przestrzeni, na której mają stanąć. Dopasowanie oznacza zarówno to wymiarowe, jak i estetyczne. Dobrze, jeśli altana współgra z kubaturą i stylem budynku. Warto też zwrócić uwagę, czy pod nią zmieszczą się wszystkie meble ogrodowe, a pomiędzy nimi będzie można się swobodnie poruszać.