Tradycja bolesławiecka: dni ceramiki Bolesławiec
Na polskim rynku istnieje wiele firm, które powinniśmy poznać i docenić produkty, jakie nam oferują. Przede wszystkim dlatego, że „cudze chwalicie, swego nie znacie” – możemy się zdziwić czasem, jakie cudowności wytwarzają nasi rodacy i jaką pasję wkładają w swoją pracę. Warto wspierać naszych przedsiębiorców, szukać ich wśród wielu, wielu ofert, a myślę, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie.
Jedną z takich firm są Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” w Bolesławcu
Już od wieków, z naturalnych glin kamionkowych, wytwarzana jest ceramika w Bolesławcu.
Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” powstały w roku 1980. Otrzymały wówczas zgodę na używanie nazwy miasta. Połącznie wielu wieków doświadczenia w sztuce garncarskiej, prawdziwej tradycji z nowoczesnym spojrzeniem na rodzaje wzorów i design , były „strzałem w dziesiątkę|, jeśli chodzi o rozwój przedsiębiorstwa. Zainteresowanie naczyniami bolesławieckimi było i jest nadal ogromne, jakość i pasja zawsze będą w modzie.
Będąc w Bolesławcu warto odnaleźć zakład, poznać proces produkcji ceramiki – który sam w sobie jest bardzo interesujący – oraz zakupić kilka produktów, bardzo pięknym i zarazem funkcjonalnych.
Dni ceramiki Bolesławiec
Aby promować piękno lokalnych produktów, co roku, od wielu lat organizowane jest Bolesławieckie Święto Ceramiki. Wydarzenie to co roku przyciąga ogromną ilość ludzi, zachwyconych pięknem wyrobów i szukających oryginalnych rozrywek.
Organizowany zostaje kiermasz produktów ceramicznych, Parada Ceramiczna (polecam zajrzeć do galerii na stronie www.swietoceramiki.pl). Targi Ceramiczne, na których wystawcy prezentują swoje wspaniałe dzieła. Giełda Staroci – wspaniała inicjatywa oraz kąsek dla osób lubiących nieco mniej nowoczesne produkty.
Ponadto, specjalnie z tej okazji, wiele gwiazd zaszczyca to wydarzenie swoją osobą, byli to m.in. Michał Szpak, kapela rockowa „Piersi”, zespół LemON.
Wesołe miasteczko poprawia humor i jest świetnym miejscem dla dzieci.
Wiele, wiele wydarzeń organizowanych jest w ciągu kilku dni – festiwale kolorów, teatry uliczne. Pomysłów nie ma końca.
Jeśli kiedykolwiek będziecie mieć okazję skorzystać z atrakcji i poznać sztukę ceramiki bolesławieckiej – możecie mieć pewność, że naprawdę warto poświęcić swój czas.