Odkryj 4 nietypowe pomysły na wielkanocne pisanki! Marmurkowe pisanki

Nie sposób wyobrazić sobie wielkanocnego świętowania bez kolorowych pisanek. Możliwości w zakresie przygotowania tej popularnej dekoracji jest naprawdę wiele. Wystarczy odrobina wolnego czasu i kreatywności. Jak przygotować kolorowe pisanki tak, aby zaskoczyć domowników? Oto garść inspiracji!

Tradycyjne pisanki batikowe

Metoda batikowa jest stosunkowo prosta w wykonaniu, jednak wymaga od nas nieco wprawy. Wykorzystujemy w niej podgrzany wosk, który przygotujemy w metalowym naczyniu i – jeszcze ciepły – naniesiemy na skorupkę jajka za pomocą szpilki. Wystarczy wbić ją np. w ołówek kub kawałek drewienka, dzięki czemu łatwiej będzie nam pracować. W ten sposób możemy stworzyć różnorodne wzory – kwiaty, gwiazdy, rozety.

Marmurkowe pisanki – popularny trend

Innym pomysłem są pisanki, których barwienie do złudzenia przypomina marmur. Jak zrobić marmurkowe pisanki w domu? Możemy wykonać je na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na naniesieniu kilku kropli wybranych kolorów na taflę letniej wody. Gdy lakier stworzy na jej powierzchni film, zanurzamy jajko. Dobrze wykorzystać w tym celu wydmuszki – jeśli umieścimy je na patyczku do szaszłyków, łatwiej będzie nam obracać jajko i równomiernie pokryć wzorem całą skorupkę. Inną metodą, która pozwoli nam stworzyć marmurkowe pisanki, jest naniesienie lakieru na zwilżoną (np. za pomocą waty) powierzchnię jajka. Następnie lakier nakładamy za pomocą wykałaczki, tak aby powstały imitujące marmur wzory. Wykorzystując oba sposoby uzyskamy różne efekty!

Pisanki wielkanocne w stylu retro

Ciekawe pisanki stworzyć możemy także, wykorzystując w tym celu technikę decoupage – wykorzystując profesjonalne wzory lub ozdabiając pisanki techniką serwetkową (czyli wycinając fragmenty serwetki i nanosząc je na skorupkę jajka za pomocą profesjonalnego kleju). Zamysłem techniki decoupage jest takie pokrycie wzorów warstwami kleju, aby sprawiały one wrażenie namalowanych. Ta technika cieszy się dużą popularnością i jest niezwykle prosta w wykonaniu – bez problemu sprostają jej także najmłodsi, a nasze pisanki zyskają unikalny klimat retro!