Czym się różni przewód od kabla?

W języku polskim nazwy kabel i przewód stosowane są zamiennie. W mowie potocznej to nie przeszkadza, ale już w branży elektrycznej trzeba wyrażać się się precyzyjnie. Dlatego dokładność wypowiedzi w kwestii kabel a przewód jest niezwykle istotna. Warto najpierw zdefiniować znaczenie słów. Kabel jest przewodem o dość szerokim zastosowaniu, najczęściej jest to jeden lub kilka przewodów we wspólnej otoczce. Posiada określone parametry i konstrukcję, jest szczelny i wyposażony w izolację, ponieważ stosowany jest w miejscach tego wymagających. Kabel należy do przewodów, które mogą być używane w pełnym zakresie napięć. Natomiast przewód może, ale nie koniecznie musi być izolowany. Te nie posiadające izolacji najczęściej stosowane są w liniach napowietrznych. Przewody izolowane układa się wewnątrz budynku a kable mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Kable można kłaść bezpośrednio w ziemi, a dzięki swoim zabezpieczeniom są odporne na wilgoć, a przewody potrzebują dodatkowych zabezpieczeń w postaci rur.

Jak klasyfikować przewody?

Przewód zbudowany jest z elementów przewodzących, do których należą miedź lub aluminium. Mogą występować w postaci drutu, linki albo szyno przewodu. Przewody najczęściej wykorzystywane to 3- żyłowe i 2 żyłowe. Pierwsze składają się z przewodu fazowego, neutralnego i ochronnego czyli zerowego. Jest to najchętniej wykorzystywany przewód ze względu to, że prąd przemienny jest częściej występującym. Przewód 2-żyłowy przystosowany jest do prądu stałego, jedna żyła ma ładunek dodatni druga ujemny. Wszystkie przewody i kable elektryczne mają określone oznaczenia, które kwalifikują je do odpowiedniej grupy. Oznaczenia składają się z :
litery odpowiadającej za konstrukcję żyły,
oznaczenia materiału, z którego została wykonana,
materiału odpowiadającego za izolację,
oznaczeń odpowiadających za budowę przewodu.
Wszelkiego rodzaju oznaczenia są ogromnym ułatwieniem dla elektryków korzystających z tego typu materiałów. Możliwa jest natychmiastowa identyfikacja.