Olejek z geranium – jak zrobić? Oto praktyczne wskazówki!

Geranium, znane szerzej jako pelargonia wonna, to częsty gość naszych balkonów, tarasów i parapetów. Warto mieć na uwadze fakt, że ta pełna uroku roślina skrywa w sobie ogromny potencjał – nie tylko w postaci walorów estetycznych! Z liści geranium możemy przygotować olejek o drogocennych właściwościach! W jaki sposób to zrobić?

Geranium – przepisy na olejek

Do przygotowania olejku potrzebne będą nam liście rośliny. To w nich ukryte zostały cenne składniki i wyjątkowy aromat, który mogliśmy z pewnością poczuć niejednokrotnie, gdy zerwaliśmy gałązkę geranium. Uwzględniające geranium przepisy mogą się od siebie nieco różnić. Najprostszy i najszybszy z nich zakłada zerwanie liści, zapełnienie nimi słoika i zalanie go wysokiej jakości oliwą – np. z oliwek. Słoiczek wystawiamy następnie na działanie promieni słonecznych, aby po ok. 2-3 dniach zlać przecedzony olejek do buteleczki.

W innym przypadku, wykorzystujące geranium przepisy zakładają wcześniejsze zmiażdżenie liści tak, aby puściły sok. Możemy to zrobić siłą własnych rąk lub wykorzystując w tym celu moździerz. Następnie liście wkładamy do słoika i (podobnie jak w pierwszym przypadku), odstawiamy w słoneczne lub ciepłe miejsce na 2-3 tygodnie. Olejek z geranium ma lekko żółtą barwę i przyjemny, kwiatowo-ziołowy zapach.

Jak stosować olejek z geranium?

Gdy mamy już olejek z geranium jak zrobić z jego użyciem domowe kosmetyki? Warto mieć na uwadze fakt, że sam w sobie produkt ma wiele dobroczynnych właściwościowi – zawarte w nim składniki mogą korzystnie wpływać na naszą cerę oraz drogi oddechowe. Olejek z geranium stosowany może być podczas aromaterapii lub masażu. Ciekawe zastosowanie tego olejku możemy zaobserwować w redukowaniu za jego pomocą blizn. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kilka kropel dodać do stosowanego na co dzień kremu lub wieczornej kąpieli. Inne możliwości, jakie oferuje nam ten produkt to zastosowanie go jako środka odstraszającego komary, meszki i kleszcze.Samodzielnie wykorzystywany może sprawdzić się także w celu odstraszania moli – wystarczy skropioną kilkoma kroplami ściereczkę umieścić w szafie lub szufladzie, w której przechowujemy odzież.