Co zrobić z płatków róży? Poznaj 3 ciekawe pomysły!

Róże zachwycają swoim wyglądem i zapachem – nic więc dziwnego, że nie brak zwolenników tych popularnych kwiatów. Potencjał kryjący się w ich płatkach możemy wykorzystać na różnorakie sposoby – oto trzy ciekawe pomysły, które pozwolą nam cieszyć się ich właściwościami jeszcze bardziej!

Płatki róż – przepisy na domowe kosmetyki

Jeśli chcemy wykorzystać płatki róż przepisy z ich udziałem znajdziemy bez trudu. Z uwagi na stosunkowo łatwą dostępność i unikalne właściwości, w kosmetyce chętnie wykorzystuje się ten surowiec . Proste kosmetyki możemy stworzyć w domowym zaciszu w zaledwie kilka chwil. Ciekawym przykładem będzie chociażby cukrowy peeling różany, który przygotujemy, łącząc cukier (biały lub brązowy) ze świeżymi płatkami róż i kilkoma kroplami oliwki do ciała. Wszystkie składniki wystarczy połączyć w blenderze.

Innym ciekawym kosmetykiem, w którym wykorzystamy płatki róży, jest maseczka na twarz. Aby ją stworzyć, sięgnijmy po szklankę płatków owsianych, które namoczymy przez 10 minut w łyżce wody połączonej z 1/3 szklanki mleka (możemy je zastąpić napojem roślinnym). Następnie płatki owsiane łączymy z płatkami róży w blenderze. Tak powstałą maseczkę nakładamy na twarz i po ok. 15 minutach zmywamy letnią wodą. Nie sposób także nie wspomnieć o kąpieli w płatkach róż – to przepis na odrobinę luksusowego relaksu, który nie traci popularności!

Różane inspiracje w kuchni

Róża to zachwycająca roślina, której walory docenić możemy nie tylko w ogrodzie czy kosmetyce, ale także w kuchni. Wielu z nas pamięta smak domowej różanej konfitury. Do jej przygotowania potrzebować będziemy pachnących płatków, cukru, soku z cytryny i… odrobiny chęci. Taką konfiturę najlepiej bowiem ucierać dawnym sposobem naszych babć – z wykorzystaniem makutry. Jeśli jej nie posiadamy, kolejny raz możemy sięgnąć po blender.

Co zrobić z płatków róży? Możemy wykorzystać je jako dodatek do letnich drinków lub przyrządzić z ich udziałem różaną lemoniadę. Jeśli posiadamy suszone płatki róż przepisy, jakie znajdziemy w sieci, także nas zaskoczą. Oczywiście możemy wykorzystać je jako aromatyczną herbatę, jednak równie dobrze sprawdzą się jako dodatek to mas domowych wypieków czy dekoracji ciast i tortów.

Pachnący różą dom…

Na tym jednak nie kończą się możliwości, jakie zapewnia nam ta unikalna roślina. Zastanawiając się, co zrobić z płatków róży, warto pójść o krok dalej i przygotować z np. domowe aromatyczne potpoutti. Jeśli posiadamy suszone płatki róż przepisy dostępne w sieci pomogą nam także przygotować z ich udziałem pachnące świece domowej roboty lub woreczki, które możemy umieścić w szafie lub szufladach z odzieżą.