Płytki na schody zewnętrzne – czym kierować się przy wyborze?

Schody zewnętrzne stanowią swoistą wizytówkę domu. Muszą pasować do elewacji całego budynku oraz ogrodu i wszystkich jego elementów – alejek, podjazdu czy nawet bramy. Poza tym schody zewnętrzne pełnią też funkcję praktyczną, dlatego płytki nie mogą być śliskie ani kruche. Najlepszym materiałem do wykończenia schodów są płytki gresowe i klinkierowe. Jak więc dobrać odpowiednie płytki na schody zewnętrzne?

Płytki na schody zewnętrzne – przede wszystkim praktyczne

Schody zewnętrzne są stale narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak śnieg czy deszcz. Z tego powodu tak ważne jest, aby płytki na schody zewnętrzne wyróżniały się właściwościami antypoślizgowymi. Odpowiednio dobrany wskaźnik antypoślizgowości zapewnia użytkownikom schodów bezpieczeństwo i zapobiega niebezpiecznym poślizgom oraz upadkom, do których dochodzi na śliskiej powierzchni płytek.

Bardzo istotne jest także, aby płytki antypoślizgowe były odporne na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie czynników chemicznych. Należy też wybierać produkty, które charakteryzują się mrozoodpornością oraz małą nasiąkliwością poniżej 3%. Płytki na schody zewnętrzne powinny być odporne na częste zmiany temperatur, a także na zmienne warunki atmosferyczne. Ważne również, aby płytki te charakteryzowały się najwyższą klasą ścieralności. Najlepiej jest więc kupować płytki od sprawdzonych producentów, przykładowo płytki na schody Tubądzin, które oferuje Dekordia. Firma ta zajmuje się sprzedażą płytek gresowych, kamiennych i ceramicznych. Ponadto w ofercie znajduje się wyposażenie domu, meble łazienkowe, tapety, a nawet chemia budowlana. Dekordia to także firma z ogromnym doświadczeniem i profesjonalną kadrą wykwalifikowaną w sprzedaży płytek i akcesoriów łazienkowych. Kupując płytki ze znanego źródła, każdy klient może więc mieć pewność, że zakupione produkty będą w stanie wytrzymać długie lata eksploatacji na schodach.

Płytki na schody zewnętrzne – gres

Najlepszym materiałem do wykończenia schodów zewnętrznych jest gres. Płytki na schody zewnętrzne wykonane z tego materiału wyróżniają się trwałością, która wynika z wysokiej klasy ścieralności. Są także mrozoodporne, nienasiąkliwe i niewrażliwe na działanie czynników atmosferycznych. Na rynku dostępnych jest wiele odmian tego materiału, ale jako okładzina schodów wykorzystuje się gres techniczny oraz szkliwiony. Bardziej atrakcyjne wizualnie są jednak płytki z gresu szkliwionego – ich powierzchnia pokryta jest dekoracyjną powłoką ochronną, która może imitować naturalne drewno, beton, marmur lub piaskowiec. Dzięki temu płytki prezentują się bardzo efektownie.

Płytki klinkierowe na schody zewnętrzne

Równie popularnym materiałem wykończeniowym jest klinkier. Płytki na schody zewnętrzne tego typu są odporne na działanie niskiej temperatury i silnych promieni słonecznych. Ich powierzchnia jest lekko chropowata, a dodatkowe ryflowanie sprawia, że płytki klinkierowe zyskują właściwości antypoślizgowe. Klinkier to także trwały materiał, który nie tak łatwo zniszczyć czy zarysować, co ma szczególne znaczenie na intensywnie eksploatowanych powierzchniach schodów i tarasów. Dodatkowo płytki klinkierowe są łatwe w utrzymaniu w czystości i konserwacji – można je myć przy użyciu środków chemicznych dostępnych w każdym sklepie. Co istotne, płytki na schody zewnętrzne z klinkieru występują w wielu wariantach kolorystycznych i kształtach. Dzięki temu można dobrać je do odcienia podmurówki oraz pokrycia na dachu.