Jaki styl w małej kuchni? Nieśmiertelny scandi czy klasyczny amerykański?

Kuchnia bywa nazywana sercem domu, ponieważ spędzamy tam mnóstwo czasu, przygotowując posiłki, czy spożywając przygotowane potrawy. Mała kuchnia to zmora wielu gospodarstw domowych. Bywa zagracona i duszna, zwłaszcza taka, która nie ma okna. Jak urządzić malutką kuchnię, żeby była ładnym i funkcjonalnym miejscem?

Przede wszystkim wentylacja

Dobra wentylacja to połowa sukcesu. Mocne zapachy nie będą rozchodziły się po innych pomieszczeniach, a także zminimalizujemy ryzyko zagrzybienia. W małych kuchniach największym problemem jest duchota. Nie wpływa to dobrze na samopoczucie gotującego, a wręcz może odstręczać od tej czynności i w efekcie rzadko będziemy korzystać z naszej kuchni. Montaż najwyższej klasy okapu kuchennego ze sprawnym wyciągiem i okresowe czyszczenie wentylacji jest nie mniej ważne niż optyczne powiększenie małej klitki kuchennej.

Scandi, Classic American, Hampton

Powyższe style wnętrzarskie są idealne do małych kuchni. Charakteryzują się jasną tonacją, lekkością i są też niezwykle eleganckie i nowoczesne. Szukając inspiracji, na to, jak urządzić malutką kuchnię, nie musimy być wierni panującej od lat modzie na skandynawski minimalizm, jednak w małym pomieszczeniu jest on wprost wymarzony. Ciekawym rozwiązaniem jest sięgnięcie po elementy zaczerpnięte z klasycznego amerykańskiego stylu. Panuje w nim harmonia i synchroniczność, dzięki której powstaje wizualny ład. Pamiętajmy jednak, że styl amerykański trzeba nieco zmodyfikować i zastąpić bogate rzeźbienia szafek czy kolumienki czymś nieco skromniejszym, co nie przytłoczy małej kuchni.
Całość aranżacji powinna być utrzymana w jasnych barwach. Wenge odeszło już do lamusa, podobnie jak pomarańczowe czy zielone ściany. Uniwersalny szary, lodowy szary, blady morelowy, czy biały kolor ścian są ponadczasowym i idealnym rozwiązaniem nie tylko do mikroskopijnych kuchni.

Oświetlenie i detale

Rozproszone światło da pożądaną przytulność, a maksymalnie dwa lub trzy kolorowe akcenty lub jeden designerski, wyeksponowany przedmiot, podkreślą indywidualny charakter naszej kuchni. W poszukiwaniu inspiracji możemy sięgnąć po zagraniczne katalogi, choć aranżacji małych kuchni jest w nich jak na lekarstwo, to możemy podpatrzeć kilka niecodziennych rozwiązań i urządzić kuchnię inną niż wszystkie.
Pamiętajmy też, że szukając odpowiedzi na pytanie, jak urządzić malutką kuchnię powinniśmy wiedzieć, że oszczędzanie na materiałach może mieć zgubny wpływ na stan naszej kuchni. Warto więc wybierać dobre farby, szafki kuchenne oraz sprawne okapy, tak aby przebywanie w małej kuchni było prawdziwą przyjemnością.