Jak dobrać najlepsze wzory płytek do kuchni: przewodnik krok po kroku

Płytki stanowią prawdziwy must have w przypadku wykończenia kuchni. Jest ona bowiem pomieszczeniem bardzo często, ale i intensywnie użytkowanym. Zazwyczaj przy aktywnym udziale wody, wilgoci oraz wszystkiego innego, czego panele czy inne alternatywy płytek nie dałyby rady znieść (przy dłuższej ekspozycji). Aby jednak wybrać te idealne, trzeba patrzeć nie tylko na ich funkcjonalność, ale i wzór. W tym właśnie zamierzamy pomóc w dzisiejszym wpisie. Jak zatem dobrać najlepsze wzory płytek do kuchni? Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wzorów płytek?

Wybierając płytki do kuchni, szybko zauważysz, że ich wybór w sklepach jest ogromny. Choć jest to oczywiście zaleta, duży wybór może przyprawić Cię o ból głowy. Zwłaszcza jeśli chcesz postawić na takie płytki, które idealnie wkomponują się w styl, w jakim jest wykonane Twoje mieszkanie lub dom. Na co w takiej sytuacji musisz zwrócić uwagę przy wyborze? Poniżej kilka takich rzeczy, które wydają się być najważniejsze, a które są związane ze wzorem.

  • Kolorystyka płytek – płytki w kuchni rzadko kiedy grają pierwszoplanową rolę. Tę posiadają zwykle fronty meblowe. Dobrze byłoby dobrać ich kolorystykę tak, aby do nich pasowała.
  • Konsekwencja we wzorze – ułożone na ścianie czy podłodze płytki powinny kontynuować swój wzór. Lepiej wybrać model, który będzie ze sobą dobrze współgrał.
  • Faktura – wzór to nie tylko wygląd, ale i faktura. Tutaj również dobrze byłoby utrzymywać konsekwencję, ale też nie łączyć zbyt dużej liczby różnych faktur.
  • Bogactwo kształtów i form – w kuchni wiele się dzieje, a plamy to codzienność. Doskonale je ukryjesz, jeśli na płytkach będzie się coś działo. Zamiast więc stawiać na czystą biel, zdecyduj się na akcenty przedstawiające chociażby pęknięcia. Zamaskujesz tym samym ewentualny brud.

białe płytki do kuchni imitujące cegle

 

Inne istotne parametry płytek kuchennych

Decydując się na zakup płytek do kuchni, musisz zdawać sobie sprawę, że pełnią one znacznie ważniejszą rolę niż chociażby płytki do salonu. Oprócz więc tego, że mają wyglądać, muszą więc też być funkcjonalne. Zwróć zatem uwagę na ich wielkość (im mniej fug na ścianie, tym prostsze czyszczenie), grubość (cieńsze płytki są lżejsze i mogą stanowić lepszy wybór chociażby na ścianę). Koniecznie popatrz również na ich kształt. Płytki niskiej jakości często deformują się, tworząc coś na kształt banana. Nie chcesz tego w kuchni, gdyż – poza psuciem efektu wizualnego – potrafi to znacząco wpłynąć na komfort codziennego użytkowania tego właśnie pomieszczenia. W płytkach liczy się oczywiście również cena, która powinna być adekwatna do posiadanego przez Ciebie budżetu. Wyższa cena nie zawsze oznacza lepszą płytkę – miej to na uwadze.

ciemne płytki w kuchni

Wzory płytek do kuchni – jak dobrać?

Płytki stanową niesamowicie istotny element aranżacji każdej kuchni, potrafiący diametralnie zmienić jej wygląd i będący w stanie nadać jej dokładnie takiego charakteru, w jaki się celuje. Właśnie dlatego warto skupić się na wyborze odpowiedniego ich wzoru – tak, aby był on zgodny z wizją mieszkania czy domu, ale i z dotychczas w nim istniejącymi elementami. Przy jego wyborze kieruj się oczywiście przede wszystkim swoim gustem – nie zapominaj jednak o funkcjonalnej stronie płytek. Odpowiednio wybrane, będą Twoim sprzymierzeńcem przy codziennym gotowaniu (i efektach ubocznych, jakie jest ono w stanie generować).