Jak urządzić funkcjonalny ogród?

Przydomowa przestrzeń jest nie mniej istotna od wnętrza domu. Jej wygląd wpływa na nasze samopoczucie, a dla odwiedzających posesję stanowi zapowiedź tego, co można znaleźć w pomieszczeniach mieszkalnych. W okresie letnim funkcjonuje jako miejsce wypoczynku, a nierzadko traktowana jest jako letni salon, bo życie domowników niemal całkowicie przenosi się do ogrodu. Poza sezonem efektownie zagospodarowana działka staje się powodem do dumy gospodarza i jest świadectwem jego dbałości o posesję. Jej funkcjonalność zależy od sposobu aranżacji.

Czego nie może zabraknąć na terenie posesji? Powiedzieć w tym miejscu o urządzonej zieleni i efektownych kompozycjach kwiatowych to zdecydowanie za mało. Warto pamiętać, że taka przestrzeń potrzebuje też miejsca do przechowywania, dobrze przemyślanego oświetlenia oraz ogrodowej architektury, w tym dostosowanych do oczekiwań domowników mebli wypoczynkowych. Zacznijmy jednak od początku.

Zaplanuj ogród z głową

Zanim zabierzesz się za urządzanie posesji, zaplanuj jej przestrzeń. Pomyśl, gdzie zlokalizujesz miejsce przeznaczone do wypoczynku, a gdzie znajdą się elementy ogrodowej architektury. Zaplanuj oświetlenie posesji z podziałem na poszczególne strefy. Wybierz ogrodową roślinność oraz miejsca jej nasadzeń. Pamiętaj, by sprawdzić wymagania poszczególnych gatunków, co pozwoli wybrać dla nich odpowiednie stanowisko. Inne wymagania mają rośliny cieniolubne, a inne gatunki rosnące w pełnym słońcu. Pamiętaj, że przestrzeń ogrodu musi wpisywać się w oczekiwania wszystkich użytkowników. Dlatego należy zwrócić uwagę zarówno na potrzeby osób starszych, jak i najmłodszych, którzy zamieszkują posesję.

Czas na realizację

Po etapie planowania przychodzi czas realizacji i rozpoczęcia pracy w terenie. Jeśli zaplanowałeś system nawadniania albo rozprowadzenie instalacji elektrycznej do lamp ogrodowych, to prace na terenie posesji powinieneś rozpocząć właśnie od tego. W kolejnym etapie przygotuj się do wykonania ścieżek, jeśli te również zostały zaprojektowane. Możesz też przejść do nasadzeń roślinnych, uwzględniając oczekiwania poszczególnych gatunków. Dobry wzrost i rozwój roślin możesz zagwarantować poprzez zapewnienie im optymalnych warunków. Należy przez to rozumieć posadzenie rośliny w miejscu o odpowiednim nasłonecznieniu, wilgotności, a także przepuszczalności i odczynie gleby.

Ogrodowa architektura

Bardzo istotną częścią przydomowej przestrzeni jest ogrodowa architektura. W zależności od oczekiwań domowników to może być altana, pergola, trejaż albo inne podpory dla roślin pnących. Wybór elementów ogrodowej architektury zależy od oczekiwań użytkowników oraz warunków panujących na terenie nieruchomości. Jeżeli posesję zamieszkują dzieci, prawdopodobnie pojawi się na niej plac zabaw dla najmłodszych. A jeśli konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca do przechowywania ogrodniczych urządzeń i narzędzi, to gospodarz może zdecydować się na zainwestowanie w szafę narzędziową lub domek narzędziowy. Bardzo ważne są również meble wypoczynkowe, które mają stworzyć komfortowe miejsce relaksu na świeżym powietrzu. Wiele modeli takich mebli znajdziesz na stronie https://bazkar.pl. Jeśli natomiast potrzebujesz więcej użytecznych porad na temat urządzania ogrodu, koniecznie zajrzyj na bloga piekny-dom.com.pl. Piszemy tam między innymi o oświetleniu wokół domu oraz ogrodowych meblach. Nie zabraknie też porównania mebli wykonanych z różnych materiałów. Po takiej lekturze zdecydowanie łatwiej podejmiesz wiele decyzji dotyczących Twojego ogrodu.