Jak poprawnie dobierać ramki na zdjęcia?

Ramki ze zdjęciami to szybki i prosty sposób na aranżację każdego pomieszczenia. Ponadto, przywodzi na myśl piękne wspomnienia. Jak poprawnie dobierać ramki na zdjęcia?

Ramki do zdjęć – jak je wybrać?

Obecnie mamy ogromne możliwości robienia zdjęć. Nie musimy posiadać aparatu fotograficznego, aby uwiecznić wspomnienia z wakacji czy rodzinnych zjazdów. Wystarczy telefon i to z niższej półki cenowej, abyśmy mogli się cieszyć dobrej jakości fotografiami, a następnie je wywołać. Od wielu lat zdjęcia zdobią nie tylko albumy, ale również komody i ściany, stanowiąc świetny, personalizowany sposób na aranżację każdego pomieszczenia. A to za pomocą ramki do zdjęć, które przede wszystkim zabezpieczają fotografie przed jej zniszczeniem, ale jednocześnie pełnią funkcję dekoracyjną. Pozwalają wyeksponować fotografie, wydobyć z niej charakter, a jednocześnie same przykuwają uwagę swoim kształtem oraz designem. Aby zdjęcia prezentowały się estetycznie, należy dobrać odpowiednie ramy. Jak poprawnie dobierać ramki na zdjęcia?

Rozmiar ramki

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze ramki na zdjęcia jest jej rozmiar, który powinien być dopasowany do wielkości fotografii. Zdjęcie w za dużej ramce będzie prezentować się nieestetycznie. Z kolei za mała zasłoni część fotografii.

Kształt ramki

Wybór kształtu ramki to kwestia indywidualna i zależy od twojego gustu. W sklepach dostępne są klasyczne modele w kształcie prostokąta, koła czy kwadratu, ale również w oryginalnych, nietypowych kształtach. Przy wyborze konkretnej ramki zastanów się, jaki kształt pasuje do charakteru fotografii, a także wystroju wnętrza. W minimalistycznym i elegancko wykończonym salonie najlepiej prezentować się będą klasyczne, prostokątne ramki, które podkreślą gustowny charakter. Z kolei w dziecięcym pokoiku z powodzeniem możesz postawić na nietuzinkowe modele.

Kolorystyka

Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniej kolorystyki ram, który powinien być dopasowany do pozostałych elementów dekoracyjnych. Ramy mają komponować się nie tylko ze zdjęciami, które będą oprawiać, ale również ze stylistyką pomieszczenia. Do zdjęć o ciepłej tonacji, wybieraj ramy również w ciepłej kolorystyce. Z kolei do fotografii o chłodnej tonacji – ramy w chłodnych odcieniach. Przy ekspozycji kilku zdjęć w ramkach, dobrze byłoby, aby ramki były w tym samym kolorze. W ten sposób stworzysz spójną galerię.

Rozmieszczenie

Ramki na zdjęcia stawia się nie tylko na komodzie, ale również wiesza na ścianie, tworząc indywidualną, ciekawą ozdobę. W przypadku komody sprawa jest nieco łatwiejsza, ponieważ w każdej chwili ramkę można przesunąć w inne miejsce lub zdjąć. W przypadku wieszania jej na ścianie trzeba zrobić dziurę w ścianie. Dlatego zanim zdecydujesz się na aranżację ścienną, dokonaj wstępnej wizualizacji. Musisz przemyśleć, ile i jakie zdjęcia chcesz ze sobą zestawić. W kolejnym kroku rozplanuj położenie, uwzględniając zarówno swój gust, jak i wolne miejsce na ścianie. Weź pod uwagę rozmiary ram i odstępy między nimi. Wstępną kompozycję najlepiej stworzyć na podłodze, układając ramki.