Najpopularniejsze kolory ramek na zdjęcia

Rolą ramki na zdjęcia jest wyeksponowanie samego dzieła, czyli zdjęcia. Może to być dzieło znanego artysty, może to być fotografia rodzinna lub pamiątkowa, przedstawiająca bliskie nam osoby albo miejsca. Ważne, by było oprawione w pasującą ramkę. Uwagę należy zwrócić na grubość oraz kolor ramki na zdjęcia.

Decydując się na kolor ramki na zdjęcia, weźmy pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze: ramka nie powinna przytłaczać fotografii, nie powinna być więc zbyt wyrazista, żeby nie odwracać uwagi od tego, co najważniejsze i najbliższe naszemu sercu lub czym chcemy się pochwalić. Po drugie: kolor ramki na zdjęcia powinien współgrać z wystrojem wnętrza.

Srebrne i czarne ramki na zdjęcia

Jeśli oprawiamy kolorową fotografię rodzinną z dużą ilością szczegółów, postawmy na neutralne barwy – w takim przypadku najlepiej sprawdzą się czarne lub srebrne ramki na zdjęcia. Nie zakłócają one odbioru naszego „obrazu”. Takie ramki pasują również do zdjęć krajobrazów w zimnych lub zgaszonych barwach.

Złote ramki na zdjęcia

Jeśli nasza fotografia jest starą wyblakłą lub pożółkłą, lecz drogocenną dla nas pamiątką rodzinną z dawnych lat, albo zdjęcie jest w kolorach sepii, bądź przedstawia krajobraz w ciepłych barwach, możemy pokusić się o oprawienie takich dzieł w złote ramki na zdjęcia. Złote ramki na zdjęcia możemy też rozważyć, jeśli sfotografowanym obiektem jest natura lub krajobraz w ciepłych barwach. Kolejnym ciekawym pomysłem jest

Czarne i białe ramki na zdjęcia

Jeśli oprawiamy czarno-białe dzieło znanego fotografa lub monochromatyczne artystyczne zdjęcie wykonane ręką miłośnika fotografii albo po prostu czarno-biały portret, wybierzmy białą lub czarną ramkę na zdjęcia. Dzieło będzie prezentowało się elegancko, minimalistycznie.

Inne kolory ramek na zdjęcia

Oczywiście, czasami warto zastosować celowy zabieg w postaci oprawienia biało-czarnego zdjęcia w kolorową ramkę. Nadamy mu wtedy zupełnie nowy charakter. Wcześniej jednak musimy się zastanowić, czy samo zdjęcie nie posiada już odpowiednio wyrazistego charakteru i czy potrzebuje takiej ekspozycji.

Innym przykładem, kiedy możemy zastosować inną niż białą, czarną czy srebrną ramką na zdjęcia, jest chęć wyeksponowania kolorowego detalu na fotografii, która sama w sobie nie mieni się wieloma barwami. Chodzi tu np. o zgaszoną fotografię osoby w wyrazistym czerwonym sweterku lub neutralnie ubranej dziewczyny z bukietem czerwonych róż. Piękno takiego zdjęcia możemy podkreślić poprzez czerwony kolor ramki.

Najczęściej wybierane kolory ramek na zdjęcia

Najbardziej uniwersalnymi i najczęściej wybieranymi ramkami są jednak klasyczne kolory ram, o których pisaliśmy w tym artykule. Pasują one do większości wnętrz i dobrze wkomponowują się w otoczenie, obojętne czy to ramki do postawienia na komodzie, czy do powieszenia na ścianie.