Jakie dywany warto położyć w domu?

Dywan w domu pełni przede wszystkim funkcję praktyczną. Ale to również tradycyjna dekoracja, która nadaje przestrzeni zupełnie odmiennego charakteru. Dlatego też dywany w dalszym ciągu cieszą się wielką popularnością, goszcząc w naszych przestrzeniach od sypialni aż po pokój dziecięcy. Jak wybrać najlepszy i czym kierować się przy wyborze?

Różne typy dywanów – jak dokładnie powstają?

Tradycyjne dywany to grube, najczęściej jednostronne tkaniny, które służą do przykrywania i dekorowania podłóg, a czasem również ścian. Dywan tego rodzaju składa się z trzech rodzajów nici – wątku, osnowy i runa. Rodzaj splotu tych ostatnich nici wpływa na wygląd dywanu. Popularne ostatnio dywany z długim włosiem powstają dokładnie tak samo, jak tradycyjne, z tym że nici runa są tu o wiele dłuższe. Zupełnie inną techniką wykonywane są natomiast dywany sznurkowe, które całkowicie pozbawione są runa. W przypadku tego typu dywanów odpowiednia grubość i ciężar uzyskiwane są dzięki zastosowaniu znacznie grubszych nici bądź też pasm tkaniny.

Dywany do różnych pomieszczeń w domu – jakie najlepiej wybrać?

Wybór odpowiedniego dywanu to kwestia preferencji danej rodziny, jednak nie bez znaczenia są tu także jego właściwości oraz design. W nowocześnie urządzonych przestrzeniach świetnie wyglądają dywany długim włosiem, tworzące kontrast z prostymi meblami. Ale ich utrzymanie potrafi przysporzyć sporo problemów, a jeśli któryś z domowników ma alergie, pojawiają się tu dodatkowe przeszkody. Dlatego wiele osób, którym zależy na przemyślanej aranżacji przestrzeni, decyduje się obecnie na dywany sznurkowe o różnorodnym wzornictwie. Tego typu dywany łatwo jest odkurzyć, umyć myjką parową, a także spryskać preparatem przeciwko alergii. Są one przy tym równie estetyczne, co dywany tradycyjne, ale posiadają nad nimi przewagę w postaci ceny i wygody użytkowania. W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy bardzo dobrze sprawdzają się również wykładziny dywanowe, które przykrywają całą podłogę. To także doskonały wybór do przedpokoju oraz wszędzie tam, gdzie musimy dopasować kształt dywanu do niestandardowych aspektów pomieszczenia.

Dywan do pokoju dziecka – czym powinien się charakteryzować?

Wybierając dywany dziecięce, zwracamy uwagę przede wszystkim na żywe, atrakcyjne wzory, dostosowane do etapu rozwoju dziecka. W pierwszych miesiącach sprawdzają się tu dobrze dywany geometryczne, których design oparty jest na kontraście bieli i czerni. Ma to związek z kolorami, jakie postrzegane są wówczas przez dziecko. Dywany dziecięce do pokoju nieco starszego dziecka powinny natomiast wyróżniać się zestawieniem kojących barw oraz stylem. Mogą zawierać wzory roślinne czy zwierzęce, albo przedstawiać radosne sceny z udziałem baśniowych postaci. Ale z czego powinny być wykonane?

Jak wiadomo wszystkim rodzicom, dzieciom nie zawsze łatwo przychodzi utrzymanie czystości. Dlatego też najlepiej jest wybierać modele łatwe w czyszczeniu. Do tego dochodzi także wspomniany już problem alergii – ze względu na zanieczyszczenie środowiska jest ich niestety coraz więcej wśród najmłodszych. To sprawia, że dywany wykonane ze sznurka lub z krótkim włosiem sprawdzą się w pokoju dziecka lepiej, niż typowy dywan.