Paprocie ogrodowe – o czym pamiętać wybierając paproć do ogrodu?

Sporo właścicieli często boryka się z tym samym problemem, a mianowicie zacienionym i wilgotnym stanowiskiem, gdzie większość roślin nie ma szans na rozwój. Jak zagospodarować taką przestrzeń w ogrodzie? Doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie roślin, które wręcz uwielbiają wilgoć i brak słońca, a takimi roślinami są właśnie paprocie ogrodowe.

Paproć to roślina kojarząca się głównie ze spacerem po lesie np. podczas zbierania grzybów, gdzie paprocie rosły bujnie pod koronami wysokich drzew i nie tylko. Okazuje się, że tego typu rośliny doskonale sprawdzą się w ogrodzie – ale nie wszystkie! Jaką paproć wybrać do ogrodu? Czy byliny będą dobrze rosły w kompozycji z bujnymi paprociami?

Języcznik zwyczajny, czyli paproć idealna do ogrodu

Języcznik zwyczajny to paproć zupełnie inna niż tradycyjne odmiany, które mogliśmy spotkać przykładowo w lasach. Cechą charakterystyczną języcznika są przede wszystkim liście o blaszce z lekko pofalowanym brzegiem – a nie pierzastą blaszką. Liście skórzaste i w intensywnym kolorze. Paproć doskonale prezentuje się posadzona w grupie, z innymi odmianami paproci, bylinami czy krzewami.

Tradycyjna paproć do ogrodu? Wietlica japońska

Dla osób preferujących tradycyjną paproć o pierzastych liściach świetnie sprawdzi się Wietlica japońska. Łatwa w uprawie, o niskich wymaganiach, a przede wszystkim doskonale komponuje się z innymi roślinami w ogrodzie. Przykładowo odmiana ‘Red Beauty’ o srebrzystych liściach nadaje wyjątkowego klimatu i kontrastu na tle zielonych bylin i krzewów ozdobnych.

Paprocie, a kompozycje z innymi roślinami

Rabata bogata w przepięknie kwitnące np. byliny, czyli rośliny o bardzo podobnych wymaganiach to świetne uzupełnienie trudno dostępnych stanowisk. Stanowiska zacienione i wilgotne to miejsca, gdzie większość roślin nie będzie miała szans na bujny rozkwit, oprócz paproci!

Paprocie będą tworzyć doskonałe tło dla nieco mniejszych, ale równie dekoracyjnych roślin, np. Żurawki, Miodunki, czy Tawułki. Ponadto będą komponować się z Bluszczem pospolitym, Funkią, czy Konwalią.

Paprocie ogrodowe, a wymagania i sposób uprawy

Byliny, w tym właśnie paprocie nie należą do roślin o większych wymaganiach, a raczej są łatwe w uprawie. Doskonale czują się na stanowiskach zacienionych lub półcienistych, czyli w miejscach trudnych do zaaranżowania przez inne rośliny. Najlepiej, gdy są posadzone w miejscach osłoniętych od wiatru, dzięki czemu nie wysuszają liści i nie łamią pędów. Dodatkowo większość paproci preferuje glebę o lekko kwaśnym odczynie, żyzną, przepuszczalną i wilgotną.

Paprocie ogrodowe warto sadzić jesienią, a najlepiej wiosną i warto robić to w sposób subtelny, ze względu na delikatne korzenie.

Są to rośliny, które dobrze rosną także w pojemnikach i donicach.