Czy warto zainstalować klimatyzator w domu?

Klimatyzacja kojarzy się głównie z obniżaniem temperatury pomieszczeń w okresie letnim i najczęściej jest ona używana w sklepach, biurach i innych miejscach publicznych. Przynajmniej tak wygląda sytuacja w Polsce, gdyż w cieplejszych krajach klimatyzacja jest obecna w wielu mieszkaniach i domach prywatnych i często jest wykorzystywana do kontroli temperatury przez cały rok. Ten trend zyskuje na popularności także wśród Polaków. W branży pojawia się coraz więcej firm oferujących montaż i serwis klimatyzacji. Co więcej rynek oferuje coraz bardziej nowoczesne urządzenia, których funkcjonalność jest dopasowana do oczekiwań prywatnych inwestorów chcących podnieść standard swojej nieruchomości też czy zwyczajnie zwiększyć komfort życia. Czy warto zainstalować klimatyzator w domu?

Artykuł został przygotowany przez ekspertów z firmy Olina, która zajmuje się montażem i serwisem klimatyzatorów. Więcej o klimatyzacji pod adresem: https://klimatyzacja-r32.pl/

Polska położona jest w strefie klimatu umiarkowanego i dni w ciągu roku, w których schłodzenie temperatury byłoby ulgą w upałach w porównaniu do klimatu państw południowej Europy jest mniej. Jednak w przypadku dobrze nasłonecznionych mieszkań od maja do września termometry potrafią wskazywać nawet powyżej 30 stopni Celsjusza co utrudnia normalne funkcjonowanie w dzień i nie daje spać w nocy. Szczególnie małe dzieci źle tolerują wysokie temperatury przez co źle śpią i nie dają spać swoim rodzicom. Jednak aby ocenić opłacalność zainstalowania klimatyzacji w domu nie należy ograniczać się tylko do użycia klimatyzacji w trakcie upałów. Nowoczesne klimatyzatory mogą z powodzeniem być również używane do ogrzewania mieszkania. Zatem oferują pełną kontrolę temperatury przez cały rok w zależności od potrzeb użytkownika.

Jakie inne funkcje posiada klimatyzator?

Aby móc ocenić sens posiadania klimatyzacji w domu warto wiedzieć jakie korzyści on daje. Jak już wymieniono chłodzi i ogrzewa powietrze w zależności od potrzeb użytkownika. Ponad to wiele nowoczesnych klimatyzatorów ma opcję osuszania powietrza, oczyszczania powietrza i jonizowania powietrza w domu. Zatem klimatyzator można określić jako urządzenie all in one, gdyż łączy funkcjonalność osuszacza, wentylatora, oczyszczacza i jonizatora powietrza. Zatem klimatyzator może też przefiltrować powietrze i oczyścić je z zawieszonych drobnoustrojów i pyłów, co szczególnie docenią alergicy i astmatycy.

Co więcej wybierając dobrej marki klimatyzator do domu poza pilotem właściciel będzie mógł sterować urządzeniem za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej np. na smartfonie. Wówczas możliwe będzie zdalne sterowanie urządzeniem. Można to wykorzystać aby obniżyć lub podnieść temperaturę w domu/mieszkaniu przed planowanym powrotem do niego. Ale można też sterować klimatyzatorem z innych pomieszczeń, czy zwyczajnie nie trzeba poszukiwać pilota, który potrafi się zawieruszyć w najmniej odpowiednim momencie.

Na opisanie zasługuje też zakres sterowania. Otóż w większości urządzeń istnieje możliwość sterowania prędkości wentylatora oraz kierunku nawiewu w zakresie góra/dół i prawo/lewo. Umożliwia to na skierowanie nawiewu w dowolny sposób, na przykład tak aby nie wiał bezpośrednio na śpiących mieszkańców. Firmy produkujące klimatyzatory nieustannie wprowadzają ulepszenia w sposobie rozprowadzanie powietrza, tak aby był on jak najbardziej komfortowy dla użytkownika. Zatem nawet osoby wrażliwe na zbyt silny nawiew mogą znaleźć klimatyzator odpowiedni dla siebie.

Wiele osób może zwlekać z założeniem klimatyzacji z obawy na podwyższenie rachunków za energię elektryczną. Ale warto wiedzieć, że wiele klimatyzatorów posiada funkcję ECO i można z nich korzystać oszczędnie. Istnieją też poradniki dotyczące oszczędnego korzystania z klimatyzacji i każdy początkujący użytkownik powinien się z nimi zapoznać aby rozsądnie korzystać z klimatyzatora i uniknąć nagłego wzrostu kosztów.

Podsumowując, klimatyzacja w mieszkaniu lub domu prywatnym to idealne rozwiązanie dla wielu osób. Jej funkcjonalność, łatwość obsługi ale przede wszystkim komfort jaki daje użytkownikom to niepodważalne zalety klimatyzacji w domu.