Dlaczego dynia i dlaczego malowana?

Są takie rzeczy, rośliny, słowa, które kojarzą nam się z daną porą roku, z danym miesiącem. Zima to oczywiście śnieg, narty, góry, grzaniec o pięknym zapachu cynamonu i goździków. Wiosna jest porą przebudzenia – to cudowna zieleń, przebijająca się przez biel, to prace ogródkowe, śpiew ptaków. Lato to wakacje. Długie wycieczki, urlop, odkrywanie nowych miejsc, spotkania i uśmiech. Natomiast jesień… jesień to dla mnie…

Pora roku szczególnie warta uwagi

Dla wielu osób jest jednym z brzydkich okresów wyglądu przyrody, całego otoczenia. Jest kombinacją deszczu, depresji, smutku i długich wieczorów. A co jeśli powiem, że można podejść inaczej? Nie od dziś wiadomo, że wszystko jest kwestią nastawienia i czasem sami stwarzamy pewne problemy, by potem nawet nie szukać rozwiązania, tylko tkwić w nich i mieć wymówkę od marnowania (cennego przecież) czasu.
Jesień jest to pora roku piękna pod wieloma względami. Nie jest idealna, ale tak jak w człowieku – trzeba zaakceptować wiele wad, przystać na wiele kompromisów – i dopiero wtedy uczymy się prawdziwie kochać i doceniać. Jesień to słońce zachodzące już parę godzin szybciej, ale to nie powód do złości – można wykorzystać te godziny do spędzenia czasu z najbliższymi. Pograć w gry planszowe, pooglądać film, zaparzyć herbatę i posiedzieć przy stole, porozmawiać. Jesień jest dla mnie tymi kilkoma miesiącami, gdy zastanawiam się nad przyszłością, gdy doceniam to co mam – dom, ciepłe łóżko, gdy szukam radości. Jesień to ciepła zupa, kolorowe liście i malowane dynie.

Dlaczego dynie i dlaczego malowane?

Otóż – przede wszystkim – dynie to nieodłączny element jesieni, to wręcz jej symbol.
Dynia, jako warzywo, ma wspaniałe właściwości odżywcze, jest źródłem wielu witamin (tak potrzebnych w chłodniejsze dni), zawiera beta- karoten, który jest przeciwutleniaczem i jednocześnie może wpłynąć pozytywnie na rozwój nowotworów, obniża także poziom cholesterolu! Wspomaga również odchudzanie! Jej leczniczych właściwości nie sposób nie docaniać.
A dlaczego dynia malowana? Ponieważ roślina ta, oprócz zastosowań w diecie, może również stać się piękną, stylową i oryginalną ozdobą domu. Możemy wycinać w niej dowolne kształty, możemy użyć farb, barwników i stworzyć sobie ciekawy dodatek do salonu, będący symbolem obecnej pory roku.
Dodatkowo sam proces wspomaga naszą kreatywność, a angażując w zabawę dzieci – może być świetnym, rozwijającym zajęciem dla maluchów.