Pomysł na zadaszenie ogrodu – pawilon, altana czy żagiel?

Aranżacja ogrodu jest ważnym elementem, którego nie można pominąć. Szczególną uwagę musisz zwrócić na strefę wypoczynkową, zarówno na jej wystrój, jak i na funkcjonalność. Wybór odpowiedniego zadaszenia będzie miał wpływ na warunki panujące w czasie relaksu w letnie, upalne dni. Ale co tak naprawdę sprawdzi się najlepiej? Pawilon ogrodowy, altana, a może parasol, żagiel czy pergola?

Dlaczego warto zainwestować w pawilon ogrodowy?

Wyobraź sobie upalny, letni dzień, kiedy słońce mocno grzeje, a ty mimo że, uwielbiasz ciepło jedyne o czym marzysz, to gdzieś się schować przed żarem lejącym się z nieba, ale nie chcesz rezygnować z przebywania na świeżym powietrzu. Pawilon ogrodowy zapewni ci komfort i relaks w otoczeniu natury.

Pawilon ogrodowy Ibiza fot. ogrodosfera.pl

Zastosowanie pawilonu ogrodowego

Zadaniem pawilonu ogrodowego, podobnie jak altany jest ochrona przed słońcem. Porównując te dwa rozwiązania, warto zwrócić uwagę na mobilność pawilonu, a także na szybkość i łatwość składania i rozkładania, co daje ogromną przewagę nad klasyczną altaną. Na tle żagla czy pergoli pawilon także wypada znacznie lepiej, ponieważ skutecznie chroni nie tylko przez słońcem, ale także wiatrem i deszczem.

Rodzaje pawilonów ogrodowych

Na rynku istnieje szereg różnych pawilonów ogrodowych, dzięki temu każdy może dostosować rozwiązanie, której spełni jego oczekiwania.

  • Pawilon ogrodowy z moskitierą – z reguły wypoczywasz w ogrodzie wiosną i latem, kiedy słońce przyjemnie grzeje. Niestety ciepłe miesiące sprzyjają komarom i innym insektom, które potrafią uprzykrzyć relaks. Idealnym rozwiązaniem jest pawilon wyposażony w moskitierę.

    pawilon ogrodowy z moskitierą i zasłonami Garden point fot. ogrodosfera.pl
  • Pawilon ogrodowy z rozsuwanym dachem – ten rodzaj pawilonu doskonale sprawdza się w gorące letnie wieczory. Rozsuwany dach nie tylko chroni przed deszczem, ale także pozwala wpuścić do namiotu powiew świeżego powietrza. W takim pawilonie można również swobodnie grillować.

  • Pawilon ogrodowy składany – składany pawilon pozwala na szybkie składanie i rozkładanie namiotu. Można także przenosić go w dowolne miejsca, a po zakończeniu sezonu bez trudu schować w garażu. Mobilny namiot docenią ci, którzy chcą korzystać z niego od czasu do czasu.

    metalowa pergola tarasowa Santorini fot. ogrodosfera.pl
  • Pawilon ogrodowy całoroczny – jeśli chcesz, aby pawilon tworzył stały element aranżacji ogrodu przez cały rok, możesz wybrać model całoroczny. Taki namiot jest wykonany z trwalszych i grubszych materiałów. Wszystko po to, żeby chronić wnętrze przez chłodem, deszczem i wiatrem. Dodatkowo możesz taki pawilon wyposażyć w specjalny ogrzewacz, który zapewni przyjemną temperaturę w chłodne dni.

Z czego są zrobione pawilony ogrodowe?

Pawilon ogrodowy konstrukcją przypomina namiot i jest doskonałą alternatywą dla altan, żagli czy pergoli oraz parasoli, ponieważ jest znacznie bardziej funkcjonalny. Najczęściej pawilony są wykonane z nieprzemakalnych tkanin, odpornych na wilgoć. Materiał nie przepuszcza również promieni słonecznych. Sama konstrukcja składa się metalowych rurek, ale istnieją modele, w których zastosowano elementy z tworzywa sztucznego.

Szeroką ofertę pawilonów ogrodowych można znaleźć na stronie ogrodosfera.pl