Styl skandynawski we wnętrzach

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiło się wiele nowych trendów i stylów w urządzaniu wnętrz. Rozpowszechniają się one za sprawą mediów społecznościowych takich jak Pinterest czy Instagram. Powstało również więcej blogów wnętrzarskich prowadzonych przez architektów i projektantów wnętrz oraz pasjonatów przeróbek DIY.

Aktualnie do najmodniejszych trendów należy styl skandynawski. Jego podstawowe założenia to światło, prostota i naturalne materiały. Styl ten spodobał się Polakom, bo przez sporą część roku również mamy niewiele światła słonecznego. Oprócz tego, wielu z nas mieszka w zbyt ciasnych mieszkaniach w blokach, lubimy więc wykańczać mieszkania w bieli i jasnych barwach, co powiększa przestrzeń optycznie.

Ściany w stylu skandynawskim zazwyczaj pomalowane są na biało, dla urozmaicenia można pokryć jedną ścianę jasnym kolorem. W Skandynawii często rezygnuje się z firan i zasłon w oknach, w Polsce jednak raczej się to nie przyjmie – cenimy prywatność i możliwość ukrycia się przed oczami sąsiadów z naprzeciwka. Inne kolory oprócz bieli to odcienie szarości i beżu, a także czarny jako kontrast dla białego. Spotykane są też kolory pastelowe, zwłaszcza w pokojach dziecięcych.

Wbrew pozorom, wnętrza w stylu skandynawskim nie są zimne i surowe. Mieszkańcy Północy cenią przytulność, stąd tak ważne jest otoczenie się odpowiednimi materiałami, które ocieplają wnętrze i wywołują skojarzenia z naturą. Podłoga i meble w skandynawskich aranżacjach najczęściej są wykonane z drewna. Ten styl we wnętrzu to także naturalne tkaniny takie jak bawełna, wełna, len, trawa morska, wiklina, juta – zazwyczaj w postaci dodatków i tekstyliów..