Co to jest odpływ liniowy ścienny?

Przy projektowaniu lub remoncie łazienki nie brakuje decyzji architektonicznych do podjęcia. Od ogólnego układu planu po wybór akcesoriów dekoracyjnych, a każdy wybór może mieć znaczący wpływ na ogólną przestrzeń. Jest jednak jeden zaskakujący szczegół, który pozwala osiągnąć idealną harmonię pomiędzy pięknem a funkcjonalnością łazienki – odpływ liniowy ścienny.

Jak montuje się odpływ liniowy ścienny?

Prysznic stanowi centralny punkt łazienki i ma ogromny wpływ na sposób, w jaki użytkownik wchodzi w interakcję z całym pomieszczeniem. Idealna łazienka wymaga przemyślanych rozwiązań, a wybór i lokalizacja odpływu są prawdopodobnie najważniejszą decyzją do podjęcia. Zamontowanie odpływu w ścianie jest trudniejsze niż odpływ w podłodze. Odpływ liniowy ścienny jest szczególnie polecany tam, gdzie nie ma możliwości wykonania tradycyjnego odwodnienia w podłodze. W takim przypadku można ustawić syfon na podłodze, a głębokość zabudowy nie wynosi więcej niż 2,5 cm. Montaż odpływu w ścianie musi spełniać kilka warunków, a jednym z ważniejszych jest zachowanie odpowiedniego spadku w kierunku wpustu wynoszącego minimum 2 proc. Przystępując do instalacji należy bardzo dokładnie wymierzyć odpływ uwzględniając wolne miejsce w ścianie, niezbędne do odpływu w natrysku. Następnie, używając niewielkich wkrętów, mocuje się zaślepki. Trzeba także pamiętać o uszczelnieniu połączeń. W tym celu najlepiej sprawdzi się silikon sanitarny. Kolejnym krokiem jest podłączenie odpływu do syfonu i tutaj również trzeba zadbać o szczelność. Później mocuje się odpływ do ściany oraz za pomocą specjalnych wsporników do posadzki. Ostatni etap to wykonanie jastrychu na posadzce.

Zalety odpływu liniowego

Odpływ liniowy ścienny świetnie sprawdza się w kabinach typu walk in, czyli takich, które nie mają brodzików. Dzięki możliwości zamaskowania odpływu płytkami takie rozwiązanie jest bardzo nowoczesne, ale także estetyczne. Odpływ liniowy ścienny wyróżnia się tym, że nie ma konieczności stosowania załamań co daje idealnie równą powierzchnię, natomiast płytki mogą wymagać przycinania jedynie przy ścianie. Oprócz tego takie rozwiązanie jest dobre do niewielkich łazienek, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Na rynku są dostępne modele z podświetlaniem LED, które dodatkowo podkreślają nowoczesny charakter wnętrza. Decydując się na odpływ ścienny, nie trzeba się martwić tym, że utrzymanie go w czystości będzie trudne czy