Apteczka pierwszej pomocy w domu co powinno się w niej znaleźć

Największym problemem związanym z potrzebą udzielenia pierwszej pomocy jest to, że nigdy nie wiemy, kiedy przydarzy nam się nagły problem zdrowotny kiedy musimy zareagować. Dlatego zawsze powinniśmy być przygotowani do tego, aby mieć pod ręką wszystkie najważniejsze środki opatrunkowe oraz podstawowe medykamenty. Skompletowanie domowej apteczki pierwszej pomocy pomoże uniknąć nam zbędnego stresu, który będzie nam towarzyszył w takich sytuacjach.

Podstawowe zasady kompletowania apteczki pierwszej pomocy

Wszystkie trzymane w domu leki oraz inne wyroby medyczne powinny mieć swoje stałe miejsce tak, aby każdy z domowników wiedział, gdzie się znajdują. Jeżeli aptece planujemy umieścić leki powinniśmy zadbać o to, aby znajdowały się one poza zasięgiem dzieci. Pamiętajmy też o możliwości konsultacji sprawie leków, które chcemy umieścić w domowej apteczce pierwszej pomocy, którą przed powinniśmy przeprowadzić z naszym lekarzem albo farmaceutą. Po zakupieniu leków nie wyrzucajmy opakowań oraz co ważne ulotek producentów, zwracajmy też uwagę na daty przydatności środków medycznych, które znajdują się w naszej apteczce. Jeżeli zakupimy gotową apteczkę pierwszej pomocy rozpakujmy opakowanie fabryczne oraz zapoznajmy się z jej ułożeniem (tak abyśmy wiedzieli gdzie znajdują się poszczególne wyroby medyczne i opatrunkowe).

Jakie leki możemy umieścić w naszej aptece

Tak jak zostało wspomniane powyżej możemy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w tej kwestii. Powinniśmy być zabezpieczeń w leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, leki przeciwbiegunkowe, leki przeciwalergiczne, leki na problemy żołądkowe oraz preparaty na stłuczenia obrażenia ciała. Duża ilość wspomnianych leków są to preparaty, które nie wymagają recepty, jednakże nim je umieścimy w naszej apteczce to zapoznajmy się z ulotkami producentów.

Jakie materiały opatrunkowe możemy umieścić w naszej aptece

Tutaj sprawa jest już znacznie prostsza niż w przypadku leków, gdyż na rynku czy w każdym supermarkecie znajdziemy apteczki pierwszej pomocy. Co w takiej apteczce powinno się znajdować? Na pewno zestaw plastrów, warto żeby były wodoodporne, plaster z opatrunkiem do cięcia, gazy jałowe różnej wielkości, plaster do mocowania opatrunków znajdujących się na rolce, bandaże dziane w różnej wielkości, opaski elastyczne oraz dodatkowo na przykład opatrunki hydrożelowe.

Dodatkowo możemy się wyposażyć w podstawowy sprzęt medyczny taki jak termometr do pomiaru temperatury ciała, ciśnieniomierz i inhalator.

Podsumowując

Nie jest trudno skompletować domową apteczkę pierwszej pomocy ze względu na łatwą dostępność do leków oraz materiałów opatrunkowych i innego sprzętu medycznego. Najważniejszym elementem jest nabycie umiejętności z podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz praktyczne ćwiczenia. Aby zdobyć takie umiejętności warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy w trakcie, którego instruktorzy będą rekomendować schematy postępowania oraz poszczególne środki, które powinny być wykorzystywane i mogą znaleźć się w twojej domowej apteczce pierwszej pomoc