Jak ukryć IP?

Jak ukryć mój adres IP?

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się na kwestię bezpieczeństwa cyfrowego, chronienia swej prywatności i tożsamości w sieci. Strony WWW, które odwiedzasz, wykorzystują adres IP do zidentyfikowania i zlokalizowania użytkownika, konsekwencją jest otrzymywanie znacznie większej ilości reklam personalizowanych, nakierowanych na grupę docelową. Jest to typowe działanie we współczesnym marketingu internetowym.
Ponieważ adres IP jest swego rodzaju identyfikatorem użytkownika w Internecie, często zaleca się jego ukrywanie.

Jedną z dwóch najpopularniejszych metod ukrywania IP jest VPN (Virtual Private Network).
Dzięki sieci VPN, zanim połączysz się z wybraną stroną internetową, możesz połączyć swoje urządzenie z serwerem w innym kraju. Dopiero po połączeniu z serwerem, łączy się z docelową stroną w sieci. Gdy jesteś podłączony do VPN i sprawdzisz swoje IP, wyświetli się nie adres Twojego urządzenia, a adres serwera, który pośredniczył w połączeniu z witryną internetową. Adres IP może pochodzić z serwera zlokalizowanego właściwie w dowolnym miejscu na świecie. Usługa VPN jest zazwyczaj płatna, często wykupują ja firmy. Istnieją również darmowe VPN, jednak mogą nie być do końca bezpieczne.

Po co ukrywać mój adres IP?

Ukrywanie adresu IP może posłużyć nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia reklam. Możesz też przechytrzyć ograniczenia geograficzne, by zyskać dostęp do konkretnych treści. Często zdarza się bowiem, że serwisy streamingowe ograniczają dostęp do swoich materiałów, np. filmów, dla użytkowników przebywających na poszczególnych terytoriach. Jeśli chcemy skorzystać z treści, które niedostępne są w Polsce, ale np. w Wielkiej Brytanii, musimy :podmienić; swoje IP. Gdy ukryjemy swój prawdziwy adres IP i nadamy nowy, typowy dla Wielkiej Brytanii, serwis odczyta tylko nasz brytyjski adres i umożliwi nam dostęp do treści. Aby to zrobić, można skorzystać z VPN lub serwerów proxy, które jednak są mniej bezpieczne. Nie gwarantują zabezpieczenia przed wirusami, nie zapewni również bezpieczeństwa cyfrowego Twoich danych.