Oświetlenie do jadalni – jak dobrać lampy?
Żyrandol, klasyczna lampa wisząca, a może systemy szynowe? To tylko część z propozycji konstrukcji oświetleniowych, które mogą zagościć w jadalni. Wybór nie jest łatwy i nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, co wybrać. Jesteśmy jednak w stanie sformułować wskazówki, które z pewnością ułatwią finalny wybór.
Czym się kierować podczas wybierania oświetlenia do jadalni? Jak sprawić, by lampy pasowały do wystroju, kształtu stołu, ich światło wzmagało apetyt, podkreślało walory wizualne potraw i jednocześnie nie przeszkadzało osobom siedzącym przy stole? Sprawdźmy!
Kształt stołu determinuje konstrukcję i liczbę punktów świetlnych
Stół okrągły, owalny, a może prostokątny? Weźmy pod uwagę jego kształt, aby zyskać na pierwszej wskazówce, która pomoże w doborze finalnego oświetlenia. Nad długim stołem o kształcie prostokąta sprawdzi się kilka punktów świetlnych zamontowanych w równych odstępach. Dzięki temu cała przestrzeń będzie równomiernie oświetlona i nikt z domowników nie poczuje się – metaforycznie i dosłownie – odsunięty w cień. Możemy wybrać kilka lamp o tym samym designie bądź spróbować systemów szynowych, które oferuje sklep https://azzardo.com.pl/.
Nad okrągłym bądź owalnym stołem najlepiej będzie się prezentować pojedyncza lampa wisząca, zamontowana w centralnym punkcie jadalnianej przestrzeni. Może to być klasyczna konstrukcja zwisająca nad stołem, ale równie dobrze sprawdzi się tradycyjny żyrandol.
Warto kierować się zasadą, że im dłuższy stół, tym więc punktów świetlnych będzie potrzebował. Nie oznacza to jednak, że górna granica jest dowolna. Przesada w żadną stronę nie jest dobra, dlatego określając liczbę punktów świetlnych trzeba uwzględnić, w jakich odstępach zostaną zamontowane.
Czy konstrukcja wisząca to dobry pomysł?
Odpowiadając na tak postawione pytanie – tak! W jadalni świetnie będzie się prezentował obszerny i bogato zdobiony żyrandol, ale równie ciekawe efekty wizualne zapewni skromna lampa zawieszona na lince z możliwością regulacji jej wysokości. Sęk tkwi w umiarze i zachowaniu takiej odległości między stołem a lampą, aby dobrze rozświetlić tę przestrzeń, lecz bez efektu światła bijącego po oczach. Poza tym nikt z domowników nie chce, aby podczas wspólnych posiłków i rozmów przy popołudniowej kawie, widok drugiej osoby zasłaniała lampa.
Szukajmy zatem lamp, których linki będą odpowiednio długie lub pozwolą na regulowanie wysokości, na której się znajdą. Ta ostatnia opcja jest ciekawa, a nie jedynie praktyczna. Wiemy bowiem, że inne światło sprawdza się podczas obiadu z rodziną, odmienne zaś natężenie oraz obszar, który pozostaje oświetlony, nada odpowiedniej atmosfery w trakcie romantycznej kolacji.
Ostatni element tej oświetleniowej układanki do jadalni – choć wciąż równie ważny, co funkcjonalność lamp – to uwaga skierowana na styl wybieranych lamp. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie do wystroju jadalni bądź większej przestrzeni, w której wydzielono miejsce na stół służący wspólnie spożywanym posiłkom. Korzystając z powyższych wskazówek uda się znaleźć produkty idealne!