Jak odnowić meble z okleiny? Renowacja starych mebli. Jak się do tego zabrać?

Odświeżenie kuchni często wiąże się z wymianą mebli, które są nieodłącznym jej elementem. Problem pojawić się może, przy niedostatecznej ilości funduszy, które pochłania remont lub przywiązaniem, do obecnych mebli.
Jeśli zależy nam na zatrzymaniu dotychczasowych mebli, rozwiązaniem jest ich renowacja, którą można wykonać samodzielnie.

Jak więc odświeżyć kuchnie, nie ponosząc przy tym dużych kosztów?

Jeśli meble używane dotychczas w kuchni nie są zniszczone, a jedynie straciły estetyczny wygląd, można samodzielnie je odświeżyć. Do renowacji mebli, często wystarczy farba oraz chęci do pracy.
Czy można malować meble z okleiny? Jaką farbę wybrać do renowacji mebli oraz jak pomalować nią meble pokryte okleiną?
Farby do okleiny meblowej, dostępne są w każdym sklepie budowlanym. Są bardzo wytrzymałe, gęste oraz łatwe w rozprowadzaniu, dzięki czemu na powierzchni mebli nie powstają zacieki. Występują w wielu różnych kolorach, dzięki czemu każdy będzie mógł wybrać kolor, pasujący do wnętrza.
Jak odnowić meble z okleiny? Jeśli meble nie były już wcześniej pokryte farbą, wystarczy porządnie je oczyścić. Następnie odkręcić uchwyty, by nie ubrudzić
ich podczas malowania. Jeśli nie chcemy pokrywać ich jednolitą farbą, a na blatach planujemy zrobić oryginalne wzory, należy przygotować kształty przed malowaniem, na przykład tworząc je za pomocą taśmy malarskiej. Jest ona łatwa do ściągnięcia a jednocześnie doskonale przywiera do powierzchni. Tak przygotowane meble, wystarczy już tylko pokryć wybraną przez siebie farbą.
Renowacja mebli z okleiny nie wymaga dużego nakładu czasu oraz nie pochłania dużych kosztów, dlatego każdy może odświeżyć kuchenne meble własnoręcznie.
Co zrobić jednak w przypadku mebli wykonanych z płyt? Czy ich renowacja jest równie prosta?
Meble wykonane z płyt, często są zabezpieczone lakierem lub specjalną bejcą, która chroni blat przed uszkodzeniami. Aby odświeżyć wygląd mebli kuchennych, w takim przypadku konieczne może okazać się zeszlifowanie warstwy ochronnej. Do tej czynności, niezbędne jest użycie papieru ściernego, którym należy usunąć lakier pokrywający meble. Gdy usuniemy już stary lakier, wystarczy dokładnie oczyścić blaty oraz usunąć uchwyty. Tak przygotowane meble, nadają się do dalszej renowacji.

Czy można pomalować meble z płyty?

W marketach budowlanych, dostępne są specjalne farby, przeznaczone do drewna oraz metali. Są to farby akrylowe, które doskonale pokrywają blat oraz tworzą warstwę ochronną, uniemożliwiając wchłanianiu się tłuszczu czy cieczy w płytę. Pomalowanie mebli w ten sposób, pozwala nie tylko na zmianę koloru, ale również nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia powierzchni, na przykład lakierem czy bejcą. Zmniejsza to czas renowacji oraz koszta, wydane na odświeżenie kuchni.
Stosując się do zaleceń, niewielkim kosztem oraz nakładem pracy, możemy w łatwy sposób odnowić stare meble. Rozwiązanie te, jest świetną alternatywą dla osób, które cenią sobie niebanalny wygląd oraz oryginalne dodatki do kuchni. Dzięki samodzielnemu malowaniu mebli, możemy stworzyć oryginalny styl , który doda świeżości.