Jak sadzić sukulenty? Odmiany i sadzenie.

W ostatnim czasie sukulenty zrobiły się niezwykle popularne. Te samowystarczalne rośliny imponują ładnym pokrojem i niewielkimi potrzebami uprawowymi. Ich piękny wygląd sprawia, że warto wkomponować je w swój ogród i mieszkanie.

Sukulenty to rośliny należące do grupy gruboszowatych, które przystosowały się do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Nazwa sukulent pochodzi od łacińskiego terminu „sucus”, czyli sok. Co ciekawe, po przełamaniu liścia lub łodygi tej rośliny pojawia się ciecz zgromadzona w specjalnej budowie miękiszu. Sukulenty nie tylko gromadzą wodę, ale bardzo oszczędnie nią gospodarują. Pomaga w im w tym woskowa warstwa pokrywająca liście i łodygi, zwana kutykulą.

Jak sadzić sukulenty?

Te wyjątkowe i  zarazem oryginalne rośliny można uprawiać zarówno w ogrodzie jak i w  mieszkaniu. Ich uprawa jest nieco inna niż większości roślin, dlatego warto poznać jej podstawowe zasady.
Rodzina sukulentów jest bardzo liczna i poszczególne gatunki mogą mieć swoje specyficzne wymagania, ale pewne reguły są niezmienne. Przede wszystkim ziemia do sukulentów powinna być przepuszczalna, aby umożliwiała szybkie odprowadzanie nadmiaru wody, chroniąc w ten sposób korzenie rośliny przed gniciem.
Sukulenty sadzenie – ważne jest odpowiednie podłoże. Doskonale nadaje się do tego celu mieszanina uniwersalnej ziemi z częścią bardzo drobnego żwirku, który pomaga utrzymać ciepło oraz z rozdrobnioną korą zapewniającą prawidłową cyrkulację powietrza.

jak sadzić sukulenty

Sukulenty ogrodowe – odmiany, które warto mieć

Sukulenty uwielbiają upał i słońce. Na zimę co niektóre trzeba przenieść do mocno nasłonecznionych pomieszczeń typu ogród zimowy czy przeszklona weranda.
Typowym przedstawicielem tej grupy jest aloes zwyczajny (Aloe vera). Jest to roślina o charakterystycznych ciemnozielonych liściach z kolczastymi brzegami. Aloes poza tym, iż zdobi ogród, ma również właściwości zdrowotne. Sok z jego liści łagodzi wiele dolegliwości skórnych.
W ogródkach latem można uprawiać także eszewerie (Echeveria), zwane kamiennymi różami. Ich liście tworzą kolorowe rozety w odcieniach zieleni, szarości, czerwienie, różu, oraz fioletu. Zakwitają one bajecznymi, dzwonkowatymi kwiatami.
Niezwykle dekoracyjne jest również eonium (Aeonium), wybarwiające się od żółtej zieleni po brąz. Roślina tworzy rozety o lekko zaokrąglonych liściach. Świetnie do uprawy w ogrodzie nadaje się pochodząca z Madagaskaru żyworódka (Kalanchoe). Osiąga ona nawet pół metra wysokości i zakwita drobnymi różowymi, czerwonymi i pomarańczowymi kwiatami.

Jakie sukulenty na skalniak?

Ciekawą grupę stanowią te, które można sadzić bezpośrednio do gruntu, bowiem są one w stanie przezimować na rabacie. Mowa tu przede wszystkim o rojnikach (Sempervivum) i rozchodnikach (Sedum), które tradycyjnie hodowane są na skalniakach. Rojniki tworzą kolorowe rozety. Ich barwa zależy w szczególności od dostępu światła słonecznego. Podczas lata zakwitają gwiazdkowymi kwiatami wzniesionymi na kilkunastocentymetrowych łodygach.
Warte polecenia rojniki w ogrodzie to przede wszystkim rojnik murowy, rojnik pajęczynowaty, oraz rojnik pospolity.
Z kolei zaś rozchodniki są wyższe, mają jajowate liście i śliczne kwiaty w formie niby baldachów. Szczególnym powodzeniem cieszą się rozchodnik okazały, kwitnący nawet do późnej jesieni oraz rozchodnik oregoński o zielono-czerwonych liściach i złocistych kwiatach.

Sukulenty uprawa w ogrodzie – porada.
Na okres zimy rozchodniki i rojniki warto okryć słomą lub liśćmi.

Sukulenty są ozdobą niezwykłą, nawiązującą do tropikalnych klimatów, a zarazem bardzo elegancką i zwracającą na siebie uwagę. Ze względu na różnorodność kształtów czy kolorów, można z nich stworzyć piękną kompozycję. Rośliny te warto wkomponować w swój ogród i dom.